4.9/5 - (167 votes)

Blaty kamienne Rzeszów

 
Blaty kuchenne z kamienia są synonimem wytrzymałości oraz efektownego designu. To znakomita opcja do każdego eleganckiego i starannie zaaranżowanego pomieszczenia. Kamienne blaty sprawiają wrażenie niezwykle luksusowych. Dodadzą one każdej kuchni niepowtarzalnego charakteru. Jest to znakomita inwestycja na długie lataZ wysokiej jakości kamiennych blatów będą zadowolone nawet najbardziej wymagające osoby.
 
Blaty w kuchni to jak dach na domu. Podkreślają cały zamysł projektu a także wydobywają całe piękno kuchni. Niezależnie od tego czy zostały zaprojektowne w połysku, macie czy antyku zawsze są na pierwszej lini podczas oceny całej kuchni. Nie kiedy blaty kuchenne traktujemy po macoszemu a to w trakcie długoletniego użytkowania okazuje się być dużym błędem. Zastosowanie blatów tańszych kończy się wymianą ich nawet już po paru latach eksploatacji i w końcowym rozrachunku koszt tych dwóch blatów wychodzi najdrożej i niekorzystnie. Warto się nad tym zastanowić podczas wyboru blatów kuchennych. Wziąść należy również pod uwagę, że jeżeli blaty kuchenne z kamienia są poprawnie wykonane to ponad 30 letniego doświadczenia w branży kamieniarskiej nie mieliśmy klienta, który po wykonaniu i użytkowaniu blatów byłby z takiego wyboru niezadowolony. Wręcz przeciwnie są bardzo zadowoleni. W dzisiejszych czasach podczas projektowania wnętrz przez projektantów i architektów wnętrz blaty kuchenne czy to z granitu, konglomeratu czy spieku kwarcowego są już standardem wykończenia kuchni ponieważ posiadają znacznie więcej zalet niż wad. Blaty kuchenne z kamienia są nie tylko trwałe i ponadczasowe ale także ich ekologiczny wizerunek niepowtarzalnych malowideł natury jest doceniany na całym świecie.
 
 
 
 
 

 

Blaty Granitowe Rzeszów

Blaty kuchenne z granitu wykorzystywane w kuchni to jedno z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku. Nie musisz przejmować się podczas użytkowania kładąc gorące naczynia, tnąc nożem czy wałkując ciasto. Ostatnie stwierdzenie jest bardzo intrygujące ponieważ nie wiem czy wiedziałeś, że granit jest parę stopni chłodniejszy od otoczenia a także od ciasta która ugniatasz. Dlatego podczas wyrabiania nigdy nie przywiera do blatu. Więc bez żadnych obaw możesz swobodnie ugniatać ciasto na kruche ciasteczka, pierogi, chleb czy pączki bez obaw o jego przyklejanie się. Blaty granitowe są w 100% naturalne bez żadnych dodatków żywic, klejów czy innych sztucznych dodatków. Posiadają ekologiczne właściwości, które doskonale uzupełniają Twoje zdrowe nawyki żywieniowe podczas przygotowywania potraw. Każdy profesjonalista kulinarny jest w stanie potwierdzić, że najlepsze dania w kuchniach całego świata powstają właśnie na blatach z naturalnych granitów. Dodatkowo granitowe blaty kuchenne odporne są na ciężkie warunki panujące w kuchni jak woda i wilgoć a także kwasy spożywcze typu korniszony, cytryna, wino w przeciwieństwie do innych naturalnych materiałów jak polerowany marmur. Jedynym elementem mogącym wizualnie zaszkodzić blatom kuchennym są tłuszcze, które mogą wniknąć w strukturę granitu tworząc widoczną ciemniejsza plamę. Tłuszcz jednak nie uszkodzi granitu. Chcąc temu zapobiegać musimy pamiętać aby dokonać impregnacji blatu specjalnym impregnatem, który zabezpieczy blat granitowy przed wnikaniem tłuszczy wgłąb kamienia tworząc go bezpiecznego przed zaplamieniem w przyszłości.
 

Blat kuchenny marmur

Bardzo często osób chciało by wykonać u siebie w kuchni blat z marmur ponieważ jego naturalny rysunek jest o wiele ładniejszy a sam kamień jaśniejszy odcieniem od twardszych kamieni. Dlatego w ofercie materiałów na blaty kuchenne pojawiło nie wiele rozwiązań o takim wizerunku marmuru. Spieki kwarcowe, konglomeraty, Dekton oraz ceramika imitują marmur. Każda z firm produkujących płytki ceramiczne w Polsce jak Tubądzin, Cerrad, Paradyż a także zagraniczne firmy jak Villeroy & Boch, Grespania, Ceracasa, Pamesa i wiele innych producentów wprowadziła do swojej oferty takie rozwiązanie. Wzór i kolor marmur stał się ikoną w projektowaniu i wykończeniu wnętrz. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę ze tak naprawdę marmur można zastosować w miejscach jak kuchnia pod jednym warunkiem, że wykonamy go w innej strukturze, wykończeniu niż polerowany. Dlaczego? Ponieważ wszelkie kwasy kuchenne wytrawiają powierzchnię marmuru niszcząc nie tyle jego strukturę co wyłącznie połysk czyli poler na jego powierzchni. Na blacie wtedy pojawiają się odciski i plamy, które spowodowały zmatowienia w miejscach styku powierzchni z kwasami. Jeżeli natomiast zastosujemy wykończenie w szlifie półmatowym, matowym lub szczotkowanym wówczas taki problem nie będzie występował. A dobre zabezpieczenie przed plamami poprzez impregnację spowoduje że blaty kuchenne z marmuru będą atrakcyjnie wyglądały w połączeniu z bezpiecznym użytkowaniem.

Kamienne blaty – wysoka funkcjonalność

 
Warto wiedzieć, że blaty kuchenne z kamienia nie tylko wyglądają świetnie, ale również są niezwykle praktyczne. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się blaty granitowe, które odporne są na warunki eksploatacji oraz uszkodzenia mechaniczne. Jest to materiał ponadczasowy, który przepięknie prezentuje się w każdym wnętrzu. Dodatkowym atutem jest fakt, że blaty kamienne łatwo utrzymać w czystości. Są odporne na ścieranie, co jest niezwykle istotne podczas wykonywania codziennych obowiązków.
 
 
blaty kamienne

 

Blaty kamienne – dlaczego warto?

 
Posiadamy bogate doświadczenie oraz niezawodny i nowoczesny sprzęt. Właśnie dlatego każde zlecenie realizujemy z największą precyzją. Ponadto bazujemy na żywotnych i wysokojakościowych surowcach. Do każdego klienta podchodzimy w sposób indywidualny.
 

 

Jak wykonujemy blaty z kamienia?

Blaty kuchenne na wymiar Rzeszów

Znamy od dawna reklamę występującą u meblarzy „meble na wymiar.” Zwrot ten pokazywał, że firma wykona meble i zabudowy meblowe na każdy wymiar a nie korzysta z gotowych rozwiązań modułowych. Jednak tak naprawdę to nie miało większego znaczenia a jedynie by to chwyt marketingowy. I tak przecież każda szafka jest wykonywana jako moduł na szerokość dopasowaną do możliwości zastosowania akcesoriów meblowych jak szyny, zawiasy, carga oraz kosze wysuwane. Natomiast różnice występujące pomiędzy wymiarem a szerokościami zestawionych mebli zamykano tzw. Blendą. Inaczej jednak jest z blatami kuchennymi które wykonuje się z gotowych płyt laminowanych o jednakowej szerokości a wyłącznie docina je się na wymiar z długości. Ciężko jest znaleźć producenta który zaoferuje blaty laminowane o dowolnej szerokości. I tym różni się znaczące blat kamienny od blatów dostępnych na rynku „na wymiar”. Blaty kamienne możemy wykonać na każdą szerokość dopasowaną do szerokości ustawionych mebli w kuchni. Nasza firma jest liderem w wykonywaniu blatów kamiennych na wymiar dopasowanych do nierówności ścian względem ustawienia szafek. Nasza firma dokonuje pomiaru blatów metodą elektroniczną 3D przenosząc zapisany plik pomiarowy do maszyny numerycznej cnc. Takie postępowanie gwarantuje dokładność wykonania w najmniejszym szczególe. Ponad 30 lat doświadczeń w kamieniarstwie oraz wykonywanie blatów przy ciągłym podnoszeniu kwalifikacji doprowadziło do zwracania uwagi na najmniejsze nawet detale podczas wykonywania i montaży blatów kuchennych przez co klienci doceniają nasze realizacje opisując naszą firma stosując zwrot „High Quality”.  Do tej pory tylko firma Drewpol w Rzeszowie wcześniej od nas miała w ofercie blaty lecz drewniane i laminowane ale porównywanie takich produktów do kamienia jest złudne a wręcz nieodpowiednie. Dlatego idąc tokiem rozważania blatów kuchennych „na wymiar” to tak na prawdę na wymiar powinno oznaczać do konkretnego wymiaru na milimetry bez dodatkowego „sztukowania”.
 

POMIAR BLATÓW

Jest to czynność jedna z najważniejszych na etapie całego wykonania blatów, ponieważ jeden błąd pomiarowy może już na samym początku etapu wykonawczego stanowić o powodzeniu całego procesu wykonania blatów. Odpowiedzialność więc jest bardzo duża. Pomiary można wykonywać na trzy sposoby. Taśmą mierniczą na podstawie rysunku technicznego wykonanego na brudnopisie. Problem pojawia się dopiero, jeżeli wystąpią elementy, które trzeba wykonać po łuku i mogą wystąpić różnice pomiarowe i błędy. Drugi sposób to wykonanie szablonów, makiet z kartonów, aby odwzorować na kamieniu i wyciąć do linii odwzorowanych. Sposób ten jest dokładniejszy, lecz podczas nabrania wilgoci przez kartony — szablon może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu podczas chłonięcia wilgoci przez papier. Wówczas wymiary też nie są dokładne i końcowy efekt może różnić się od rzeczywistości. Trzeci sposób to pomiar elektroniczny, gdzie dokładność pomiaru jest do 0,1 mm. Pomiar taki jest najdokładniejszy i szanse na pomyłkę, spadają do minimum. Jednak każdy z trzech pomiarów wykonuje człowiek, a jak wiemy, bywa omylny. Dlatego bardzo istotną rzeczą jest, aby zatrudniać na każdym etapie fachowców kompetentnych i odpowiedzialnych za swoją pracę.

ROZKRÓJ PŁYT KAMIENNYCH


Produkcja blatów z kamienia na wszystkie elementy zaczyna się od rozplanowania rozkroju płyt. Uwzględnić trzeba potrzebne formatki elementów, ewentualne naciągi materiału powstające podczas wydobycia w kopalni, a także dobrać kolorystykę materiału, ponieważ może się ona różnić na całej tafli kamienia. Drugim bardzo ważnym aspektem dokonania rozkroju płyty jest zwrócenie uwagi na użylenie kamienia w architekturze zwaną teksturą. Jest to ważny „problem”, ponieważ ukierunkowana tekstura narzuca kamieniarzowi od razu cięcie elementów w jednym stałym kierunku tak, aby żyły na kamieniu tworzyły spójny wzór. Zastosowanie wielokierunkowego rozkroju nie wygląda estetyczne, a także ma duży wpływ na wytrzymałość kamienia po jego zamontowaniu. Istnieje też możliwość wykonania blatów z granitu w wersji Book Match, czyli na odbicie lustrzane lub książkę. Szczególnie tam, gdzie łączenia blatów wychodzą w narożu. Jest to bardzo trudne przedsięwzięcie, ponieważ rozcinając kamień tzw. Pilarz, musi zwrócić uwagę na układ użylenia kamienia oraz posiadać wyobrażenie przestrzenne, aby odpowiednio dobrać rysunek kamienia.
Warto również wspomnieć o zastosowaniu odpowiednich narzędzi do cięcia kamienia, ponieważ do każdego rodzaju materiału są inne piły diamentowe. Wiele branż nie potrzebuje takich zmian przy cięciu materiałów. W kamieniarstwie natomiast dobór odpowiednich narzędzi do rodzaju kamienia ma bardzo istotny wpływ na jakość ciętego materiału, jak również na to, czy podczas cięcia materiał po prostu nie pęknie.

OBRÓBKA KRAWĘDZI WYCIĘTYCH ELEMENTÓW

Drugim etapem produkcji jest obróbka krawędzi blatów. Tutaj możemy rozróżniać kilka obróbek jak krawędź polerowana na połysk, półmat, mat czy satyna. Również obróbka wykończenia obrzeży blatów posiada różne obróbki i są nimi faza techniczna, faza szeroka, ćwierćwałek, półwałek, a także frez kształtowy. Ten ostatni rodzaj posiada wiele możliwości kształtów uzależnionych od możliwości technologicznych każdego zakładu produkcyjnego.
Każdy obrabiany blat musi posiadać obróbkę widocznej strony blatu oraz jego krawędzi, tak aby była ładnym elementem dekoracyjnym, a także miła w dotyku. Niewiele firm zwraca uwagę na wykończenie blatu od spodu, jednak kobiety wiedzą, że diabeł tkwi w szczegółach i każdy dotyk surowego kamienia niejednokrotnie ostrego może sprawić wiele przykrości podczas użytkowania, nawet doprowadzić do zaciągnięcia lub rozerwania ubrań Pani domu. Dlatego każdy blat musi posiadać taką obróbką także od spodu.

ZABEZPIECZENIE BLATÓW PRZED PĘKNIĘCIEM

Nie oznacza to że opis zabezpieczenie przed pęknięciem uchroni całe blaty od wszelkich pęknięć nawet podczas uderzenia. Absolutnie nie. W takim opisie oraz wykonaniu chodzi przede wszystkim o to, aby podczas wycinania otworów w blacie, a także podczas późniejszego użytkowania blatu w miejscach osłabionych poprzez wycięcie otworów blat nie pękł. Po wycięciu otworu na zlewozmywak lub płytę grzewczą kamienia pozostaje ok 5 cm, więc w tym miejscu kamień jest najbardziej podatny na pęknięcie czy wyłamanie nawet podczas użytkowania. Zbrojenie blatów polega na wykonaniu nacięcia w blacie w miejscach wycinania otworów i wklejenia na żywicach poliestrowych specjalnej listwy z włókien kauczukowych. Zabieg ten powoduje usztywnienie kamienia w miejscach newralgicznych, co pozwoli na bezpieczne wycięcie otworów. Wzmocnienie takie jest konieczne i nigdy nie powinno być pomijane podczas produkcji blatów.

WYCINANIE OTWORÓW POD ZLEWOZMYWAK, PŁYTĘ INDUKCYJNĄ ORAZ GAZOWĄ

Samo wycięcie otworów w kamieniu nie jest skomplikowaną rzeczą. Bardziej wymagające jest wycięcie pod zlewozmywak podwieszany od spodu lub płytę indukcyjną licowaną na równo z blatem. Dlaczego? Dlatego, że przy występujących różnych rodzajach kamienia wycięcie otworów w taki sposób, aby kamień nie został uszczerbany, wymaga dużego doświadczenia w obróbce kamienia oraz profesjonalnych i wysokiej jakości narzędzi do obróbki kamienia. Użycie niskiej jakości narzędzi spowoduje znaczne uszczerbki w kamieniu, a nie znajomości struktury każdego rodzaju kamienia może spowodować wykruszenia elementów w strukturze kamienia. W niektórych przypadkach przy zakleszczeniu tarczy tnącej nawet pęknięcia pomimo zbrojenia umieszczonego w blacie. Przy obróbkach maszynami CNC sprawa wygląda nieco inaczej. Tutaj elementem wycinającym otwór jest frez diamentowy, który ma za zadanie nie cięcia, a przetarcie struktury kamienia na wylot grubości blatu. I w takiej sytuacji bardzo dużo zależy od operatora maszyny, aby umiejętnie ją tak zaprogramować, aby frez nie wykruszył i nie uszczerbał krawędzi otworu, ponieważ będzie ona widoczna .

POLEROWANIE OTWORÓW POD ZLEWOZMYWAK


W kamieniarstwie, aby prawidłowo wypolerować kamień, należy używać rzepów z opiłkami diamentu technicznego o odpowiednich frakcjach, rozpoczynając od najgrubszego, aż po najdrobniejsze ziarno do uzyskania odpowiedniego połysku kamienia. Takich rzepów jest 7 sztuk. Każda sztuka ma zadanie wybrać w krawędzi kamienia całą powierzchnię po poprzedniej frakcji. Pominięcie którejkolwiek frakcji albo nawet niedoszlifowanie pewnego miejsca zniweczy cały nasz wysiłek. Wówczas poler i połysk na kamieniu nie wyjdzie taki jakiego oczekiwałby klient w efekcie. Dlatego bardzo ważne jest, aby spokojnie krok po kroku, centymetr po centymetrze szlifierz wypolerował całą krawędź i wykonaną fazę na kamieniu. Niektórzy kamieniarze, aby uprościć sobie i przyśpieszyć produkcję pomijają frakcję Rzepków diamentowych, żeby na finiszu produkcji użyć specjalnych impregnatów, które niwelują niedoróbki. Nie jest to rozwiązanie długotrwałe, ale tylko na jeden lub maksymalnie dwa lata. Później klient pozostaje z widocznymi wadami i w bardzo licznych przypadkach sam z takim problemem.

WYCINANIE OTWORÓW POD BATERIĘ, DOZOWNIK ORAZ POWER PORTY

Następnym krokiem w produkcji blatów są otwory, bez których nie da się użytkować blatów. Otwór w baterii wynosi 35 mm, w dozownikach od 20-30mm, a w gniazdach chowanych w blacie od 100 do 110 mm. Takie rozmiary otworów wymagają użycia specjalnych koronek diamantowych o danym rozmiarze. Koronki natomiast wymagają posiadania specjalistycznych maszyn do obróbki kamienia, aby wyciąć otwór dokładnie i bez defektów. Wycinanie ręczne niesie ze sobą bardzo duże ryzyko uszczerbku lub porysowania płaszczyzny blatów. Nie raz klienci zapominają powiedzieć o wycięciu otworów w blatach, a po montażu okazuje się, że otwór w blacie to konieczność. Istnieje w takich przypadkach możliwość wycięcia otworu na miejscu w mieszkaniu, lecz jest to zabieg żmudny i pracochłonny, a także niosący bardzo duże ryzyko uszkodzenia blatu.
Jednak wszystko jest do wykonania, lecz trzeba mieć świadomość, że takie prace nie są rozwiązaniami tanimi.

MONTAŻ BLATÓW


Montaż odbywa się przez doświadczoną kadrę pracowniczą oraz ludzi którzy „zjedli zęby na kamieniu” dlaczego? Otóż wysłanie nieodpowiednich ludzi do montażu blatów niesie ze sobą duże ryzyko zniweczenia pracy całego zespołu — w przypadku ich nieodpowiedniego transportu, przenoszenia oraz instalacji. Przenoszenie odbywa się za pomocą specjalistycznych listew usztywniających blat, a także zachowanie przez ekipę montażystów technik podnoszenia, obracania oraz kładzenia blatów kamiennych. Teoretycznie montaż blatów jest prosty, ale w praktyce już tak nie jest. Nie raz wychodzą tzw. „Kwiatki” bo tutaj ściana jest krzywa, meble za nisko, łączenia nie pasują lub okno za wysoko. W takich właśnie przypadkach są rozwiązania sprawdzone jak szlifowanie lub przycięcie blatów na miejscu, na posesji klienta, ale nigdy w domu. Dopasowanie blatów jest bardzo ważne wpływające w dużym stopniu na efekt. Tak samo wypełnienie łączeń blatów ze sobą oraz w miejscach ściana — blat. Wypełnienie na sztywno nie przynosi długotrwałego efektu, ponieważ z czasem lubi pękać. Wypełnienie łączeń masą elastyczną jest znacznie lepszym sposobem stosowanym na całym świecie.

ZABEZPIECZENIE POPRZEZ IMPREGNACJĘ

Impregnacja blatów kuchennych jest bardzo ważną kwestią. Poprawnie wykonana impregnacja zabezpiecza kamień na blatach przed plamami z tłuszczy kuchennych, wnikaniem wody. Szczególnie podczas produkcji blatów bardzo ważną sprawą jest odpowiednie zabezpieczenie blatu przed wnikaniem wilgoci w miejscach wycięć otworów pod zlewozmywak oraz płytę grzewczą. Impregnacja zapewni odpowiednie odpychanie wilgoci i co za tym idzie nieodwracalnym zmianom, które mogą wystąpić w kamieniu pod ciągłym wpływem wilgoci.
W celu zapewnienia odpowiedniej impregnacji oraz pielęgnacji kamienia można zarekomendować używanie preparatów do impregnacji i codziennej pielęgnacji blatów kamiennych z granitu, kwarcu, konglomeratu , spieków kwarcowych czy dektonu.

Podsumowując cały etap prac, możemy wyciągnąć wnioski, że każdy etap jest bardzo ważny w produkcji poprawnie wykonanych blatów. Nie ma etapu, w którym można by śmiało powiedzieć ,że jest mało ważny i zrezygnować lub opuścić pewien etap prac. Chcąc wykonać dokładnie i z wysoką jakością blat granitowy, marmurowy czy z innych dostępnych materiałów na rynku musimy wiedzieć, że prace kamieniarskie wymagają swojego czasu, przyłożenia się każdej osoby pracującej przy zleceniu. A natura ukazuje swoje piękno dopiero wtedy, jeżeli się o nią zadba od samego początku. Państwo jako klient oceniacie efekt, do którego prowadzi wysiłek wielu osób, którzy włożyli kawałek swojego serca w daną realizację.

 
Zobacz galerię naszych realizacji – > sprawdź