Blaty kamienne Rzeszów

Blaty kuchenne z kamienia są synonimem wytrzymałości oraz efektownego designu. To znakomita opcja do każdego eleganckiego i starannie zaaranżowanego pomieszczenia. Kamienne blaty sprawiają wrażenie niezwykle luksusowych. Dodadzą one każdej kuchni niepowtarzalnego charakteru. Jest to znakomita inwestycja na długie lataZ wysokiej jakości kamiennych blatów będą zadowolone nawet najbardziej wymagające osoby.

Kamienne blaty – wysoka funkcjonalność

Warto wiedzieć, że blaty kuchenne z kamienia nie tylko wyglądają świetnie, ale również są niezwykle praktyczne. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się blaty granitowe, które odporne są na warunki eksploatacji oraz uszkodzenia mechaniczne. Jest to materiał ponadczasowy, który przepięknie prezentuje się w każdym wnętrzu. Dodatkowym atutem jest fakt, że blaty kamienne łatwo utrzymać w czystości. Są odporne na ścieranie, co jest niezwykle istotne podczas wykonywania codziennych obowiązków.
blaty kamienne

Blaty kamienne – dlaczego warto?

Posiadamy bogate doświadczenie oraz niezawodny i nowoczesny sprzęt. Właśnie dlatego każde zlecenie realizujemy z największą precyzją. Ponadto bazujemy na żywotnych i wysokojakościowych surowcach. Do każdego klienta podchodzimy w sposób indywidualny.

Blaty Granitowe Rzeszów

Jak wykonujemy blaty z kamienia?

POMIAR BLATÓW

Jest to czynność jedna z najważniejszych na etapie całego wykonania blatów, ponieważ jeden błąd pomiarowy może już na samym początku etapu wykonawczego stanowić o powodzeniu całego procesu wykonania blatów. Odpowiedzialność więc jest bardzo duża. Pomiary można wykonywać na trzy sposoby. Taśmą mierniczą na podstawie rysunku technicznego wykonanego na brudnopisie. Problem pojawia się dopiero, jeżeli wystąpią elementy, które trzeba wykonać po łuku i mogą wystąpić różnice pomiarowe i błędy. Drugi sposób to wykonanie szablonów, makiet z kartonów, aby odwzorować na kamieniu i wyciąć do linii odwzorowanych. Sposób ten jest dokładniejszy, lecz podczas nabrania wilgoci przez kartony — szablon może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu podczas chłonięcia wilgoci przez papier. Wówczas wymiary też nie są dokładne i końcowy efekt może różnić się od rzeczywistości. Trzeci sposób to pomiar elektroniczny, gdzie dokładność pomiaru jest do 0,1 mm. Pomiar taki jest najdokładniejszy i szanse na pomyłkę, spadają do minimum. Jednak każdy z trzech pomiarów wykonuje człowiek, a jak wiemy, bywa omylny. Dlatego bardzo istotną rzeczą jest, aby zatrudniać na każdym etapie fachowców kompetentnych i odpowiedzialnych za swoją pracę.

ROZKRÓJ PŁYT KAMIENNYCH


Produkcja blatów z kamienia na wszystkie elementy zaczyna się od rozplanowania rozkroju płyt. Uwzględnić trzeba potrzebne formatki elementów, ewentualne naciągi materiału powstające podczas wydobycia w kopalni, a także dobrać kolorystykę materiału, ponieważ może się ona różnić na całej tafli kamienia. Drugim bardzo ważnym aspektem dokonania rozkroju płyty jest zwrócenie uwagi na użylenie kamienia w architekturze zwaną teksturą. Jest to ważny „problem”, ponieważ ukierunkowana tekstura narzuca kamieniarzowi od razu cięcie elementów w jednym stałym kierunku tak, aby żyły na kamieniu tworzyły spójny wzór. Zastosowanie wielokierunkowego rozkroju nie wygląda estetyczne, a także ma duży wpływ na wytrzymałość kamienia po jego zamontowaniu. Istnieje też możliwość wykonania blatów z granitu w wersji Book Match, czyli na odbicie lustrzane lub książkę. Szczególnie tam, gdzie łączenia blatów wychodzą w narożu. Jest to bardzo trudne przedsięwzięcie, ponieważ rozcinając kamień tzw. Pilarz, musi zwrócić uwagę na układ użylenia kamienia oraz posiadać wyobrażenie przestrzenne, aby odpowiednio dobrać rysunek kamienia.
Warto również wspomnieć o zastosowaniu odpowiednich narzędzi do cięcia kamienia, ponieważ do każdego rodzaju materiału są inne piły diamentowe. Wiele branż nie potrzebuje takich zmian przy cięciu materiałów. W kamieniarstwie natomiast dobór odpowiednich narzędzi do rodzaju kamienia ma bardzo istotny wpływ na jakość ciętego materiału, jak również na to, czy podczas cięcia materiał po prostu nie pęknie.

OBRÓBKA KRAWĘDZI WYCIĘTYCH ELEMENTÓW

Drugim etapem produkcji jest obróbka krawędzi blatów. Tutaj możemy rozróżniać kilka obróbek jak krawędź polerowana na połysk, półmat, mat czy satyna. Również obróbka wykończenia obrzeży blatów posiada różne obróbki i są nimi faza techniczna, faza szeroka, ćwierćwałek, półwałek, a także frez kształtowy. Ten ostatni rodzaj posiada wiele możliwości kształtów uzależnionych od możliwości technologicznych każdego zakładu produkcyjnego.
Każdy obrabiany blat musi posiadać obróbkę widocznej strony blatu oraz jego krawędzi, tak aby była ładnym elementem dekoracyjnym, a także miła w dotyku. Niewiele firm zwraca uwagę na wykończenie blatu od spodu, jednak kobiety wiedzą, że diabeł tkwi w szczegółach i każdy dotyk surowego kamienia niejednokrotnie ostrego może sprawić wiele przykrości podczas użytkowania, nawet doprowadzić do zaciągnięcia lub rozerwania ubrań Pani domu. Dlatego każdy blat musi posiadać taką obróbką także od spodu.

ZABEZPIECZENIE BLATÓW PRZED PĘKNIĘCIEM

Nie oznacza to że opis zabezpieczenie przed pęknięciem uchroni całe blaty od wszelkich pęknięć nawet podczas uderzenia. Absolutnie nie. W takim opisie oraz wykonaniu chodzi przede wszystkim o to, aby podczas wycinania otworów w blacie, a także podczas późniejszego użytkowania blatu w miejscach osłabionych poprzez wycięcie otworów blat nie pękł. Po wycięciu otworu na zlewozmywak lub płytę grzewczą kamienia pozostaje ok 5 cm, więc w tym miejscu kamień jest najbardziej podatny na pęknięcie czy wyłamanie nawet podczas użytkowania. Zbrojenie blatów polega na wykonaniu nacięcia w blacie w miejscach wycinania otworów i wklejenia na żywicach poliestrowych specjalnej listwy z włókien kauczukowych. Zabieg ten powoduje usztywnienie kamienia w miejscach newralgicznych, co pozwoli na bezpieczne wycięcie otworów. Wzmocnienie takie jest konieczne i nigdy nie powinno być pomijane podczas produkcji blatów.

WYCINANIE OTWORÓW POD ZLEWOZMYWAK, PŁYTĘ INDUKCYJNĄ ORAZ GAZOWĄ

Samo wycięcie otworów w kamieniu nie jest skomplikowaną rzeczą. Bardziej wymagające jest wycięcie pod zlewozmywak podwieszany od spodu lub płytę indukcyjną licowaną na równo z blatem. Dlaczego? Dlatego, że przy występujących różnych rodzajach kamienia wycięcie otworów w taki sposób, aby kamień nie został uszczerbany, wymaga dużego doświadczenia w obróbce kamienia oraz profesjonalnych i wysokiej jakości narzędzi do obróbki kamienia. Użycie niskiej jakości narzędzi spowoduje znaczne uszczerbki w kamieniu, a nie znajomości struktury każdego rodzaju kamienia może spowodować wykruszenia elementów w strukturze kamienia. W niektórych przypadkach przy zakleszczeniu tarczy tnącej nawet pęknięcia pomimo zbrojenia umieszczonego w blacie. Przy obróbkach maszynami CNC sprawa wygląda nieco inaczej. Tutaj elementem wycinającym otwór jest frez diamentowy, który ma za zadanie nie cięcia, a przetarcie struktury kamienia na wylot grubości blatu. I w takiej sytuacji bardzo dużo zależy od operatora maszyny, aby umiejętnie ją tak zaprogramować, aby frez nie wykruszył i nie uszczerbał krawędzi otworu, ponieważ będzie ona widoczna .

 

POLEROWANIE OTWORÓW POD ZLEWOZMYWAK


W kamieniarstwie, aby prawidłowo wypolerować kamień, należy używać rzepów z opiłkami diamentu technicznego o odpowiednich frakcjach, rozpoczynając od najgrubszego, aż po najdrobniejsze ziarno do uzyskania odpowiedniego połysku kamienia. Takich rzepów jest 7 sztuk. Każda sztuka ma zadanie wybrać w krawędzi kamienia całą powierzchnię po poprzedniej frakcji. Pominięcie którejkolwiek frakcji albo nawet niedoszlifowanie pewnego miejsca zniweczy cały nasz wysiłek. Wówczas poler i połysk na kamieniu nie wyjdzie taki jakiego oczekiwałby klient w efekcie. Dlatego bardzo ważne jest, aby spokojnie krok po kroku, centymetr po centymetrze szlifierz wypolerował całą krawędź i wykonaną fazę na kamieniu. Niektórzy kamieniarze, aby uprościć sobie i przyśpieszyć produkcję pomijają frakcję Rzepków diamentowych, żeby na finiszu produkcji użyć specjalnych impregnatów, które niwelują niedoróbki. Nie jest to rozwiązanie długotrwałe, ale tylko na jeden lub maksymalnie dwa lata. Później klient pozostaje z widocznymi wadami i w bardzo licznych przypadkach sam z takim problemem.

WYCINANIE OTWORÓW POD BATERIĘ, DOZOWNIK ORAZ POWER PORTY

Następnym krokiem w produkcji blatów są otwory, bez których nie da się użytkować blatów. Otwór w baterii wynosi 35 mm, w dozownikach od 20-30mm, a w gniazdach chowanych w blacie od 100 do 110 mm. Takie rozmiary otworów wymagają użycia specjalnych koronek diamantowych o danym rozmiarze. Koronki natomiast wymagają posiadania specjalistycznych maszyn do obróbki kamienia, aby wyciąć otwór dokładnie i bez defektów. Wycinanie ręczne niesie ze sobą bardzo duże ryzyko uszczerbku lub porysowania płaszczyzny blatów. Nie raz klienci zapominają powiedzieć o wycięciu otworów w blatach, a po montażu okazuje się, że otwór w blacie to konieczność. Istnieje w takich przypadkach możliwość wycięcia otworu na miejscu w mieszkaniu, lecz jest to zabieg żmudny i pracochłonny, a także niosący bardzo duże ryzyko uszkodzenia blatu.
Jednak wszystko jest do wykonania, lecz trzeba mieć świadomość, że takie prace nie są rozwiązaniami tanimi.

MONTAŻ BLATÓW


Montaż odbywa się przez doświadczoną kadrę pracowniczą oraz ludzi którzy „zjedli zęby na kamieniu” dlaczego? Otóż wysłanie nieodpowiednich ludzi do montażu blatów niesie ze sobą duże ryzyko zniweczenia pracy całego zespołu — w przypadku ich nieodpowiedniego transportu, przenoszenia oraz instalacji. Przenoszenie odbywa się za pomocą specjalistycznych listew usztywniających blat, a także zachowanie przez ekipę montażystów technik podnoszenia, obracania oraz kładzenia blatów kamiennych. Teoretycznie montaż blatów jest prosty, ale w praktyce już tak nie jest. Nie raz wychodzą tzw. „Kwiatki” bo tutaj ściana jest krzywa, meble za nisko, łączenia nie pasują lub okno za wysoko. W takich właśnie przypadkach są rozwiązania sprawdzone jak szlifowanie lub przycięcie blatów na miejscu, na posesji klienta, ale nigdy w domu. Dopasowanie blatów jest bardzo ważne wpływające w dużym stopniu na efekt. Tak samo wypełnienie łączeń blatów ze sobą oraz w miejscach ściana — blat. Wypełnienie na sztywno nie przynosi długotrwałego efektu, ponieważ z czasem lubi pękać. Wypełnienie łączeń masą elastyczną jest znacznie lepszym sposobem stosowanym na całym świecie.

ZABEZPIECZENIE POPRZEZ IMPREGNACJĘ

Impregnacja blatów kuchennych jest bardzo ważną kwestią. Poprawnie wykonana impregnacja zabezpiecza kamień na blatach przed plamami z tłuszczy kuchennych, wnikaniem wody. Szczególnie podczas produkcji blatów bardzo ważną sprawą jest odpowiednie zabezpieczenie blatu przed wnikaniem wilgoci w miejscach wycięć otworów pod zlewozmywak oraz płytę grzewczą. Impregnacja zapewni odpowiednie odpychanie wilgoci i co za tym idzie nieodwracalnym zmianom, które mogą wystąpić w kamieniu pod ciągłym wpływem wilgoci.
W celu zapewnienia odpowiedniej impregnacji oraz pielęgnacji kamienia można zarekomendować używanie preparatów do impregnacji i codziennej pielęgnacji blatów kamiennych z granitu, kwarcu, konglomeratu , spieków kwarcowych czy dektonu.

Podsumowując cały etap prac, możemy wyciągnąć wnioski, że każdy etap jest bardzo ważny w produkcji poprawnie wykonanych blatów. Nie ma etapu, w którym można by śmiało powiedzieć ,że jest mało ważny i zrezygnować lub opuścić pewien etap prac. Chcąc wykonać dokładnie i z wysoką jakością blat granitowy, marmurowy czy z innych dostępnych materiałów na rynku musimy wiedzieć, że prace kamieniarskie wymagają swojego czasu, przyłożenia się każdej osoby pracującej przy zleceniu. A natura ukazuje swoje piękno dopiero wtedy, jeżeli się o nią zadba od samego początku. Państwo jako klient oceniacie efekt, do którego prowadzi wysiłek wielu osób, którzy włożyli kawałek swojego serca w daną realizację.

Zobacz galerię naszych realizacji – > sprawdź