
Elewacje
Elewacje to wizytówka każdego budynku. Niezależnie z czego jest wykonana. Każda elewacja powinna być estetyczna i pasująca do danego stylu domu. Na rezydencjach i willach stosuje się elewacje wykonane nie tylko z tynków silikonowych czy nano silikonowych ale także elewację na których umieszcza się kamień naturalny lub materiał zbliżony do kamienia.
Elewacje z kamienia
Użyty materiał na elewację w postaci kamienia naturalnego jest prestiżowy, elegancki i ponadczasowy. Problemem wynikającym z użycia tego materiału nie jest jego trwałość czy problem z utrzymaniem. Jedynym problemem jest jego waga. Kamień naturalny jak granit, kwarcyt w grubości 2 cm waży ok 60 kg natomiast w grubości 3 cm waga już się zwiększa do 90 kg/m2. Dlatego podczas stosowania kamienia naturalnego na elewację budynków musimy wziąć taki informacje pod uwagę i dopasować nośność elewacji do użytego materiału.

Płyty elewacyjne
Podczas użycia kamieni naturalnego w większości przypadków granitu dzielimy większe jego elementy na płyty o wymiarach równych długości i wysokości elewacji minimalizując w ten sposób odpady. W ten sposób jesteśmy w stanie dopasować wielkość płyt granitowych do wymiarów elewacji chroniąc inwestora od niepotrzebnych wydatków. Płyty elewacyjne montuje się na kleju wysoko elastycznym. Jeżeli natomiast są montowane na wysokościach należy wtedy użyć kotew mocujących lub zamontować stelaże elewacyjne w celu wykonania elewacji wentylowanej.
Elewacja wentylowana
Elewacje tego typu stosuje się aby cały ciężar kamienia przenieść na stelaże wykonane ze stali chromoniklowej (nierdzewnej) lub stali cynkowanej ogniowo (ocynk). Wówczas zastosowane płyty granitowe mają grubość 30 mm i wiercone otwory montażowe aby umieścić je na stelażach zahaczając o pręty konstrukcyjne. Tak wykonana elewacja odsunięta jest od ocieplenia z wełny mineralnej na odległość ok 5 cm w celu przelotu powietrza pomiędzy kamieniem a ociepleniem w celu lepszego „oddychania” elewacji i zwiększenia wymiany paro przepuszczalności budynku.
Elewacje ze spieków
Na rynku od parunastu lat pojawiły się również produkty znane jako spieki kwarcowe lub płyty ceramiczne w większych formatach. Materiały te posiadają grubości 3,5 mm oraz 5,5 mm, które można stosować na elewacjach budynków bezpośrednio klejąc do wykonanego ocieplenia budynku. Należy jednak pamiętać aby zastosować podparcie tych płyt w elewacji i montując spieki na równo z tynkiem aby elewacja taka była długotrwała. Podparcie takie spieku ceramicznego zapewni ochronę przed oberwaniem kleju zastosowanego do klejenia ceramiki.
Spiek kwarcowy w grubości 3,5 mm waży ok 8 kg/m2 natomiast w grubości 5,5 waży ok 12 kg/m2. Widać tutaj od razu wyraźną różnicę w wadze pomiędzy kamieniem naturalnym.
