Rate this post

Kamień to ponadczasowy i uniwersalny materiał budowlany o szerokim zastosowaniu. Ze względu na swoje walory użytkowe i estetyczne jest on wykorzystywany zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach. Z kamienia powstają: elewacja, schody, blaty, nagrobki, kominki, posadzki, ściany, oczka wodne, ścieżki ogrodowe, patia, podjazdy, murki, zabudowa kuchenna itd. Do wyboru są różne rodzaje kamieni, dzięki czemu można dobrać surowiec do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Kamień rodzaje – czym się cechują, jaki wybrać?

Mogłoby się wydawać, że poszczególne rodzaje kamienia niezbyt się od siebie różnią, ale w praktyce wygląda to już zupełnie inaczej. Dużą popularnością cieszy się marmur, granit, onyks, trawertyn, konglomerat. Wybór jest oczywiście zdecydowanie większy, a różnice dotyczą walorów zarówno użytkowych, jak i estetycznych. Bardzo szerokie zastosowanie ma granit, w jego przypadku można liczyć na bogatą gamę kolorystyczną. Do zalet granitu zalicza się także łatwość pozyskania, różnorodną obróbkę. Granit można dowolnie ciąć i polerować. Jeśli zostanie dobrze zabezpieczony, to posłuży przez wiele lat i to w niezmienionej postaci. Jest to popularny materiał budowlany o szerokim zastosowaniu. Wykorzystuje się go do wszystkiego: zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach.

Marmur ceniony jest przede wszystkim za swoje wysokie walory estetyczne, elegancję i dekoracyjność. Można liczyć na zróżnicowaną paletę kolorów, przebierać w jasnej i ciemnej kolorystyce. Minusem marmuru jest jego podatność na ścieranie i działanie kwasów. We wnętrzach sprawdza się jednak idealnie, szczególnie w szykownych pomieszczeniach. Kolejną opcją do wyboru będzie kwarcyt naturalny, twardy i zbity. Cechuje się dużą wytrzymałością, odpornością na zaplamienia i małą nasiąkliwością. Ciekawą opcją jest też onyks, który zyskuje na popularności. Odstrasza swoją niemałą ceną, ale przykuwa spojrzenia wysokimi walorami estetycznymi. Za jego pomocą można uzyskać barwną i świetlną mozaikę, pełni funkcję praktycznej dekoracji. Jeszcze lepszy efekt uzyskuje się przez podświetlenie onyksu od środka przy użyciu oświetlenia led. Takie rozwiązanie nadaje się idealnie do eleganckich wnętrz, urządzonych w stylu glamour.

We wnętrzach stosuje się także powszechnie trawertyn, który jest dostępny w wielu wersjach kolorystycznych. Wspaniale nadaje się do tworzenia ciekawych kompozycji, ma wysokie walory dekoracyjne. Cechuje się trwałością, co stanowi duży plus, ale chropowatość zalicza się do minusów. Ciekawą opcją na rynku są spieki kwarcowe, na które składają się naturalne minerały. Jest to materiał uniwersalny, nadający się dosłownie do wszystkiego. Może być stosowany zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Spieki kwarcowe są w pełni odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Nie ulegają zniszczeniu pod wpływem skrajnych temperatur ani kwasów. Są niepodatne na zarysowania, można też liczyć na bogatą i zróżnicowaną kolorystykę. Sztucznie wytworzonym kamieniem jest lapitec, spieka się go w duże płyty. Wyróżnia go nieprzeciętna trwałość, ma właściwości porcelany technicznej, jest niezwykle elegancki i odporny na zaplamienia. Łatwo utrzymać go w czystości, przeciwdziała rozwojowi pleśni i bakterii.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *