Rate this post

Zastosowanie kamienia w architekturze

 

Kamień dekoracyjny to materiał o bardzo dużej ilości odmian, które charakteryzują się indywidualnymi właściwościami fizycznymi, chemicznymi i mechanicznymi. Zachwyca również bogactwem kolorów, a także wielorakością struktur mineralnych. Dzięki temu można go układać w niepowtarzalne wzory, które ozdobią każdy dom. Dzięki temu wszystkiemu kamień dekoracyjny ma ogromny potencjał, który z łatwością i chęcią wykorzystywany jest w architekturze, budownictwie tradycyjnym oraz monumentalnym, a także w kształtowaniu przestrzeni miejskich.

Zastosowanie kamienia w architekturze

Granit

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów kamienia dekoracyjnego jest granit – w Polsce wydobywany jest przede wszystkim w Tatrach i Karkonoszach. Jest to materiał bardzo twardy i odporny na czynniki zewnętrzne oraz atmosferyczne. Ten rodzaju kamienie ozdobne są bardzo eleganckie i zapewniają niezawodność przez wiele lat. Doskonale nadają się do wykonania parapetów zewnętrznych, podjazdów dla aut, blatów kuchennych czy posadzek. Ponadto granit idealnie łączy się z różnego rodzaju materiałami, co w efekcie daje piękne efekty wizualne. Granit posiada wysoką odporność na ścieranie oraz zarysowania, ale również jest ognioodporny. Ważną cechą jest, że granit to kamień całkowicie naturalny, który nie posiada w swoim składzie żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji.

Wszystkie wymienione zalety granitu sprawiają, że nie jest to materiał, który należy do najtańszych. Używając go jednak mamy gwarancję, że będzie nam służył przez wiele lat. O granit, jak o każdy rodzaj kamienia ozdobnego, należy właściwie dbać. Właściwa pielęgnacja to podstawa, która zapewnia jego korzystny wygląd przez wiele lat.

rodzaj kamienia ozdobnego

Marmur

Wielką zaletą marmuru jest jego miękkość, co sprawia, że obróbka tego kamienia dekoracyjnego jest stosunkowo łatwa. Jego właściwości fizyczne i chemiczne sprawiają, że doskonale przewodzi ciepło i utrzymuje je przez długi czas, a dzięki temu jest idealnym materiałem na podłogę z ogrzewaniem podłogowym. Dzięki temu, że marmur jest niezwykle miękkim materiałem, można nadać mu niezliczoną ilość kształtów, a jego barwa sprawia, że znajdzie bardzo wiele ciekawych zastosowań.

Wspomniane już właściwości marmuru sprawiają jednak, że nie nadaje się on na wyrób blatów kuchennych i do wykładania ciągów komunikacyjnych, gdzie narażony byłby na działanie wody, kwasów czy tłuszczów. Przez fakt, że marmur jest materiałem bardziej nasiąkliwym i bardziej podatnym na zarysowania, wymaga bardzo szczególnej i regularnej pielęgnacji specjalnymi środkami.

Piaskowiec 

Jednym z najczęściej wykorzystywanych w architekturze kamieni ozdobnych jest piaskowiec. Charakteryzuje się on drobną ziarnistością, ale wyróżnia się elastycznością, a co za tym idzie – można mu nadać wiele kształtów. Ciekawostką jest, że w czasie obróbki kamień jest miękki, ale z czasem twardnieje. Piaskowce posiadają różną barwę, choć najbardziej popularnym kolorami jest beż i czerwień. Kamień też można spotkać w odcieniach bieli, szarości, żółci czy nawet błękitów. Wielką zaletą jest, że dzięki tym cechom, piaskowiec z łatwością komponuje się z innymi materiałami. Najbardziej na korzyść tego kamienia dekoracyjnego przemawia zresztą cena.

Piaskowiec niestety nie należy do materiałów najtrwalszych, dlatego też konieczne jest zastosowanie specjalnej techniki utwardzania, a następnie jego regularna impregnacja. Najczęściej piaskowiec stosowany jest w formie okładziny na ściany, do tworzenia kominków lub elementów ozdobnych i dekoracyjnych.

Trawertyn

Innym rodzajem kamienia ozdobnego, który chętnie wykorzystywany jest w architekturze, jest trawertyn. Charakteryzuje się on widocznymi porami i pustymi przestrzeniami na swojej powierzchni – właśnie to sprawia, że posiada on tak niepowtarzalny wygląd. Niestety jego porowata faktura sprawia, że ten rodzaj kamienia dekoracyjnego jest dość kruchy, nie jest odporny na uszkodzenia i zarysowania, a do tego jest wysoce chłonny. Właśnie z tego powodu trawertyn nie nadaje się do używania w kuchni lub w łazience.

Idealnie sprawdza się za to jako element dekoracyjny. Naturalne bruzdy i pory stanowią piękną dekorację kominka, a jego ciepła kolorystyka nadaje całemu wnętrzu przytulności. Trawertyn to materiał, który z łatwością można poddać obróbce, ponieważ jest dość miękki.

Dodaj komentarz