Rate this post

Schody są bardzo ważnym elementem w każdym domu i mieszkaniu, które służą do przemieszczania się pomiędzy piętrami zarówno  na zewnątrz, jak i na wewnątrz budynków.
Wszyscy z nich korzystamy na co dzień. Schody posiadają różne kształty od prostych stopni aż po skomplikowane obłe kształty i łuki. Przeważnie schody posiadają wykończenie elementami przyściennymi tzw. cokoły. Najlepszym rozwiązaniem są schody granitowe wykonywane najczęściej na zewnątrz budynków, lub marmurowe stosowane wewnątrz pomieszczeń.  Schody kamienne są trwałe i eleganckie, które służą przez wiele lat zapewniając doskonałą funkcjonalność i wygląd. Trzeba również pamiętać że schody są najczęstszym elementem w naszym domu, który poddaje się remontom, szczególnie te zewnętrzne. Dlaczego tak jest ? Wyjaśnimy to poniżej.

SCHODY WEWNĘTRZNE

schody wewnetrzne

Schody granitowe i marmurowe są integralnym elementem każdej przestrzeni życiowej. Zaprojektowane i odpowiednio wykonane są niezbędnym elementem naszego życia i wizytówką każdego wnętrza domu, a także biura. Do wnętrz bez wahania można sięgać po marmury, które mają niepowtarzalny wygląd, a także są łatwe w utrzymaniu czystości. Marmur z powodzeniem sprawdza się we wnętrzach nie mając sobie równych, dlatego w starożytnej Grecji lub Włoszech materiał ten stosowany jest nieustanie. Montaż schodów wewnętrznych nie jest skomplikowany. Najważniejszym momentem wykonania schodów jest dokładny pomiar aby przy montażu wszystkie elementy do siebie ładnie pasowały. Do tego celu używa się specjalnych elektronicznych maszyn pomiarowych, które wychwycą nawet minimalne wady, które wynikły podczas budowy domu. Samo klejenie elementów kamiennych odbywa się za pomocą wysoko elastycznych klejów z przeznaczeniem do kamienia naturalnego. Taki klej ma na celu uniknięcia przebarwień, które są bardzo trudne do usunięcia, a wręcz skutki są nieodwracalne. Można zastosować na schody zewnętrzne również inne kamienie jak granit, kwarcyt naturalny czy spieki kwarcowe, które również jak marmur sprawdzą się podczas użytkowania.

SCHODY ZEWNĘTRZNE

Schody zewnętrzne to najczęściej używane miejsce jako schody wejściowe do domu lub biura  wykonane z wysokiej jakości naturalnego granitu, stanowią doskonałe uzupełnienie, które dodaje charakteru i wyrazistości wystrojowi całej przestrzeni zewnętrznej. Granit jako twardy kamień jest najlepszą alternatywą na pokrycie betonowych schodów, ponieważ jest trwały i mało wymagający pod względem konserwacji. Koniecznie na schodach zewnętrznych musimy zastosować granit promieniowany, ponieważ nie jest on śliski, a struktura ta posiada właściwości antypoślizgowe. Nie wolno stosować granitu polerowanego czy antykowanego ze względu na bezpieczeństwo użytkowników, ponieważ bardzo łatwo można się poślizgnąć. 

schody zewnetrzne

W wykonaniu schodów zewnętrznych bardzo, a to bardzo ważną kwestią jest odpowiedni montaż zgodny ze sztuką budowlano-kamieniarską. Samo przygotowanie podłoża pod montaż schodów wymaga doświadczenia oraz użycia pewnych i profesjonalnych materiałów montażowych i izolacyjnych. Aby przystąpić do montażu kamienia na schodach konieczne jest zastosowanie hydroizolacji przeciwwilgociowej na beton, a także montaż taśm naprężeniowych zatopionych w masie izolacyjnej pomiędzy ścianami a podłożem w celu uniknięcie rys naprężęniowych, a w konsekwencji mostków wilgotnościowych. Dodatkową kwestią zabezpieczenia schodów przed wilgocią jest izolacja kamienia od spodu. Jest to nowa technologia stosowana w kamieniarstwie i nie wszyscy wykonawcy o tym wiedzą, która doskonale się sprawdza i spełnia funkcję przeciwwilgociową kamienia zabezpieczając go przed ciemnymi plamami, wykwitami solnymi oraz zmianą struktury kamienia poprzez przebarwienia. Nie zastosowanie tak podstawowych metod przy wykonaniu schodów zewnętrznych prowadzi bardzo szybko do remontu tych schodów w przeciągu już 5 lat o czym wspominaliśmy na początku artykułu.

DLACZEGO SCHODY Z KAMIENIA

Granit to bardzo wytrzymały materiał odporny na uszkodzenia oraz zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzięki temu jego niepowtarzalnym i spektakularnym wyglądem można się cieszyć przez długie lata. Dodatkowo schody czy inne elementy wykonane z granitu nie wymagają wiele pielęgnacji ani konserwacji. Marmur na schodach wewnętrznych to przede wszystkich zachwycający wygląd nadający prestiż całemu wnętrzu, które zdecydowanie w tych czasach jest połączone z salonem i umiejscowione w samym sercu domu. Marmur jest praktyczny i łatwy w utrzymaniu czystości. Dlatego kamień naturalny to wręcz idealny wybór na schody wewnętrzne lub zewnętrzne.

Dodaj komentarz