Rate this post

Renowacja posadzek na co zwracać uwagę?

Posadzki bezustannie narażane są na mniejsze lub większe obciążenia. W niektórych miejscach są wręcz intensywnie eksploatowane, co niestety nie pozostaje bez śladów. Trzeba liczyć się ze zużyciem materiału, utratą jego pierwotnej świetności. Problemem stają się zarysowania, zaplamienia, przeróżne zabrudzenia i nawet uszkodzenia. Wraz z upływem czasu koniecznością staje się poddanie posadzki renowacji, co pozwoli uniknąć jej całkowitej wymianie na nową, czyli na uzyskanie niemałych oszczędności pieniędzy i czasu. Przy dostępie do tak wielu innowacyjnych rozwiązań technologicznych przedsięwzięcie to staje się relatywnie proste do zrealizowania. Posadzka podana renowacji prezentuje się bardzo efektownie i wydłuża się jej okres żywotności o kolejne lata.

Renowacja posadzek

Czas na renowację posadzki – jak to wygląda w praktyce?

W przypadku posadzek ich renowację powinno się zlecić doświadczonym profesjonalistom, gdyż wymaga to konkretnych umiejętności, wiedzy i specjalistycznych narzędzi. Bardzo ważne jest zastosowanie adekwatnych technologii naprawczych, dostosowanych do rodzaju nawierzchni i powstałych uszkodzeń. W przeciwnym razie niemożliwe stanie się przywrócenie posadzce jej utraconych walorów estetycznych i użytecznych. Prace renowacyjne skupiają się nie tylko na naprawianiu pęknięć, ale też na iniekcji i zszywaniu rys. Czasami wystarczy wymienić tylko fragment betonu, podkładu czy płyty, a innym razem całości. Na wylaniu nowej warstwy wierzchniej betonu może się nie skończyć, jeśli doszło do uszkodzenia naroży i krawędzi płyty – wymaga ona uprzedniej naprawy. Najważniejszą kwestią będzie zwrócenie uwagi na dobór prawidłowej technologii, co będzie miało duży wpływ na czas realizacji inwestycji. W niektórych miejscach znaczenie ma każdy dzień zwłoki, przykładem będzie zakład produkcyjny, gdzie przestoje wiążą się z niemałymi stratami finansowymi. Pierwszym krokiem jest ocena stanu technicznego posadzki, następnie przechodzi się do przygotowania podłoża. Wiąże się to z czynnościami takimi jak szlifowanie, śrutowanie i frezowanie. Następnie przechodzi się do naprawiania powstałych ubytków i nieciągłości podłoża. Po wykonaniu tych prac można wykonać warstwę wyrównująco-szpachlową i zagruntować podłoże. Na koniec pozostaje już przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych.

Powierzchnie kamienne jak nowe

W przypadku posadzki z kamienia bardzo ważne jest wykonanie następujących prac renowacyjnych – impregnacji, szlifowania, krystalizacji i polerowania. Pierwsza czynność dotyczy zabezpieczenia kamienia za pomocą specjalnych preparatów, dzięki czemu stanie się odporny na różnego typu zabrudzenia. Podczas zabiegu szlifowania należy zwróć uwagę na to, aby pozbyć się powstałych spękań, rys dziur. Za pomocą tarcz diamentowych niweluje się uszkodzenia i wygładza powierzchnię kamienia. Wszystkie narzędzia i preparaty dobiera się w oparciu o wcześniejszą ocenę podłogi. Na uwadze należy mieć przede wszystkim równomierność zużycia posadzki, stopień zarysowania i głębokość rys, wielkość i głębokość ubytków. Coraz częściej stosowanym zabiegiem jest krystalizacja kamienia, która polega na zeszkleniu jego wierzchniej struktury środkiem o kwaśnym odczynie chemicznym. Pozwala to na zwiększenie odporności i nadanie połysku, przez co kamień na nowo zachwyca swoim unikalnym wyglądem.

Dodaj komentarz