Rate this post

Podczas deszczu "znikają" napisy na płycie napisowej?

Dzieje się tak przeważnie na ciemnych granitach.

Surowy kamień przeważnie jest barwy białej, dopiero podczas szlifowania wydobywany jest jego naturalny kolor i blask.
Kute litery są widoczne właśnie dzięki temu, że pod wpływem dłuta czy piaskarki zdzierany jest poler i widać surowy kamień w postaci jasnej litery. Podczas deszczu kamień nasiąka wodą i litery przez chwilę, zanim nie wyschną są mniej widoczne. Aby litery „nie znikały”, można je posrebrzyć lub wyzłocić. Wtedy nawet podczas deszczu będą widoczne. 

Liternictwo kute surowe suche

Liternictwo kute surowe suche

Liternictwo kute surowe mokre po deszczu

Liternictwo kute surowe mokre po deszczu

Do tego celu stosowane są najczęściej farbki liternicze w kolorach srebrny, biały, czarny lub złoty. Farbką maluje się litery dwukrotnie aby dobrze pokryły całą płaszczyznę wykonanej litery po czym pozostawia się do wyschnięcia na ok 12 godzin.
Niestety niesie to za sobą pewne niedogodności w postaci poprawy malowani liter co jakisi czas. Z doświadczenia wiemy, ze poprawiać litery trzeba będzie co 6-7 lat w zależności od miejsca gdzie się znajduje pomnik. Im bardziej miejsce nasłonecznione tym farbka wyblakła szybciej. Istnieją na rynku dostępne zestawy do odnawiania i malowani liter nagrobkowych, który można zakupić i samodzielnie odświeżyć litery.

Liternictwo nagrobkowe piaskowane i malowane na kolor srebrny

Liternictwo nagrobkowe piaskowane i malowane na kolor srebrny

Liternictwo nagrobkowe piaskowane i malowane na kolor złoty

Liternictwo nagrobkowe piaskowane i malowane na kolor złoty

Chcąc aby mieć pewność wytrzymałości liter na pomniku bez ich ponownego malowania za parę lat można zamówić wykonanie liter złotem technicznym w płatkach lub proszku. Takie zamówieni jest znacznie droższe od farbki literniczej co najmniej trzykrotnie ale za to znacząco wytrzymałe ponieważ ich wytrzymałość sięga 20 lat. Samo wykonanie złocenia liter płatkami złota wymaga od liternika znacznie większej wiedzy i doświadczenia wraz przeznaczenim dłuższego czasu schnięcia niż w przypadku farbek literniczych. Przed złoceniem powierzchnię litery pokrywa się specjalnym podkładem zwanym Mixtionem i dopiero po paru godzinach nanosi się techniczne złoto.
Decyzja którą opcję wybrać zawsze należy do klienta, który świadomie dokonał wyboru znając jakie są plusy i minusy takich rozwiązań.

Logo laureat

Dodaj komentarz