5/5 - (1 vote)

Płyty kamienne to materiał powszechnie wykorzystywany w bardzo różnych celach. Wykonuje się z nich przepiękne blaty, najczęściej wykorzystywane w kuchni. Służą również do budowy tradycyjnych nagrobków, a także jako materiał do wykonywania elewacji w budynkach – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Odpowiednie dbanie o taką płytę sprawia, że zachowuje ona dobry wygląd na bardzo długo, choć wiele zależy oczywiście od materiału, z którego została wykonana.

Kamienne blaty kuchenne – podstawowe informacje

 

Blaty kuchenne wykonane z płyty z kamienia to prawdziwy hit ostatnich lat. Blaty takie robią naprawdę duże wrażenie we wnętrzu i same w sobie stanowią niebagatelną dekorację kuchni. Aby jednak zachowały dobry wygląd, należy odpowiednio o nie dbać, a zaniedbane szybko tracą swoje dekoracyjne właściwości. Dlatego też wiele osób boi się takich właśnie rozwiązań, tym bardziej że płyty kamienne tego rodzaju nie należą do najtańszych. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że to samo dotyczy blatów wykonanych z każdego innego materiału – nieodpowiednie dbanie nigdy nie sprawia, że materiał będzie wyglądał dobrze wiecznie. Na kamienne blaty wpływ ma nie tylko woda, ale również produkty spożywcze o przeróżnych właściwościach i chemia stosowana w kuchni. Nie bez znaczenia są również często przesuwane sprzęty kuchenne. W zależności od materiału, z jakiego wykonany jest blat, należy czyścić go zawsze odpowiednim preparatem, a po czyszczeniu poddawać podstawowym zabiegom konserwacyjnym, co nie trwa dłużej niż pielęgnacja innych rodzajów blatów.

Płyty kamienne w elewacjach domów i dekoracjach

Kamienne płyty elewacyjne mogą być wykorzystywane zarówno na zewnętrznych ścianach budynków, jak i we wnętrzach. We wnętrzach można używać zdecydowanie bardziej różnorodnych materiałów. Brak ekspozycji na czynniki atmosferyczne sprawia, że do dekoracji wewnętrznych ścian mogą być używane również skały bardzo delikatne, o wyjątkowych walorach dekoracyjnych. Z kolej na zewnątrz w o wiele większym stopniu liczy się odporność. Elewacje takie narażone są na działanie deszczu, słońca, wiatru i zmieniających się temperatur. Procesy związane z erozją elewacji są więc w pewnym stopniu nieuchronne. Na szczęście na rynku znaleźć można dużą różnorodność specjalistycznych preparatów przeznaczonych do różnych typów kamienia, którym można skutecznie zabezpieczyć elewację i znacznie spowolnić jej niszczenie.

Nagrobki z płyt kamiennych – jak o nie dbać?

Nagrobki są jeszcze bardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych, niż płyty kamienne, z których wykonuje się zewnętrzne elewacje. Poziomo ułożona płyta kamienna to miejsce, na którym może gromadzić się woda, która zamarzając i rozmarzając, rozsadza drobne szczeliny w materiale i przyczynia się do powstawania kolejnych pęknięć. Duża ekspozycja na światło słoneczne przyczynia się do matowienia i utraty naturalnych kolorów kamienia. Tutaj również dostępne są środki służące konserwacji płyt tego rodzaju, dzięki którym można łatwo zabezpieczyć je przed działaniem niekorzystnych czynników.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *