5/5 - (1 vote)

Codziennością w pracy zakładu kamieniarskiego jest fakt, ze klienci nas odwiedzają osobiście w celu zorientowania się w wykonaniu nagrobka jaki planują zamówić. I tak też jest w przypadku naszego bohatera drugiego planu o imieniu Sebastian. Dlatego drugiego planu ? O tym juz za chwilę.
Pewnego środowego południa zagląda do nas klient chcący zamówić nagrobek. NIczym nadzwyczajnym nie było by w tym gdyby nie fakt, że już na samym wejściu był oburzony na inne firmy kamieniarskie jakie odwiedził z powodu braku zainteresowania nim. Pan Sebastian usiadł napił się wody, którą mu podaliśmy i spytał czy możemy ustalić szczegółu nagrobka, który być może będzie chciał zamówić u nas w firmie. Odpowiedź z naszej strony była krótka” Tak oczywiście„. Klient jest bardzo dobrze przygotowany do rozmowy. Wyjmuje z teczki swoje zapiski oraz rysunki. Na rysunkach widnieje bardzo przemyślany projekt nagrobka wykonany prawidłowo rysunkiem technicznym z podanymi wymiarami. Na widok takiej ilości materiału, tak przygotowanego troszkę nas „Zamurowało”. Ale idziemy dalej i próbujemy się z nim zapoznać.

Jak się okazało materiały zostały przygotowane przez jego mamę, która zawodowo była architektem. Po ponad godzinnej rozmowie i analizie otrzymanych materiałów Pan Sebastian podjął decyzję o chęci podpisania umowy i wykonaniu własnego wzoru właśnie u nas.
Wyjawił na m też podczas rozmowy, że w jednej z firm kamieniarski powiedzieli mu nawet, że nie są w stanie wykonać takiej inwencji twórczej.
Zaskoczyła nas taka postawa ponieważ podane zostaje wszystko na przysłowiowej tacy a klient nawet nie myśli o wprowadzeniu jakichkolwiek zmian wizerunkowych mówiąc, że mama wszystko sobie przemyślała dbając o każdy szczegół

Obraz 3

Rys. Projekt z wymiarami przekazany od klienta

Obraz 4

Rys: Inwentaryzacja stanu istniejącego przekazana od klienta.

Pierwsze spotkanie polegało na ogólnym omówieniu całego projektu. Wspólnie z klientem oceniliśmy, co na pewno trzeba zmienić w projekcie, żeby technicznie, ale również estetycznie dobrze go wykonać. Z kilkoma zmianami w projekcie klient jednak pojechał do mamy w celu omówienia, gdzie po kilku dniach wrócił do biura z zaakceptowanymi poprawkami przez główną inwestorkę. Z racji, ze mama jest osoba już niedołężną jemu powierzyła zadanie znalezienia firmy kamieniarskiej, zamówienia nagrobka oraz dokonania odbioru zgodnie z jej rysunkami. Kamien też był wybrany w kolorze jasno szarym z książką i krzyżem leżącym na płycie nagrobka w ciemniejszym odcieniu.
W takiej sytuacji postanowiliśmy aby spotkać się razem z klientem na cmentarzu w celu sprawdzenia i omówienia podanych wymiarów w projekcie ze stanem faktycznym. 
Wszelkie uzgodnienia między stronami przebiegły bardzo sprawnie, a to zasługa świetnych projektów wykonanych przez mamę klienta, które ułatwiły ustalenia i ograniczyły zakres pytań do minimum. Nastąpiło dopięcie szczegółów, wybranie granitu na nagrobek o nazwie Fox White oraz na książkę i krzyż o nazwie Impala. Umowa została podpisana, termin realizacji zamówienia zaakceptowany.
Wykonaliśmy dla klienta projekt w wersji elektronicznej oraz wizualizację 3D jako potwierdzenie  przemyśleń i wykonania rysunków technicznych z dokładnością do jednego centymetra przez mama Pana Sebastiana.   

Obraz 1

Zdjęcie: Elektroniczny projekt nagrobka

Po akceptacji projektu, który był już za pierwszym razem (co nas też zdziwiło) przystąpiliśmy do realizacji przedsięwzięcia na produkcji.
Wykonane zostały fundamenty wraz z kostką brukową dookoła nagrobka oraz posadowiony część dolna nagrobka tzw” spady „ wyrównując różnicę w spadkach terenu.
Klient na bieżąco był informowany o postępie prac, a w dniu montażu nagrobka został powiadomiony o zakończeniu prac i poproszony o podjechanie na cmentarz w celu oglądnięcia i odbioru prac. Po wykonaniu nagrobka na produkcji przewieźliśmy go na cmentarz w celu ostatecznego montażu. 

Obraz 2

Zdjęcie: Nagrobek po wykonaniu

Po zakończeniu prac Pan Sebastian został powiadomiony o zakończeniu prac.
Klient już po dwóch dniach dokonał rozliczenia zgodnie z zawarta umową poprzez dokonanie przelewu. Pan Sebastian został poproszony o wystawienie opinii na google.
Opinię otrzymaliśmy w następującej treści:

Obraz 5

Co nas zaskoczyło w tym zamówieniu, które powinno być jak wiele innych?
Ogromne wrażenie zrobił na nas sam projekt nagrobka wykonany odręcznie przez mamę klienta. Bardzo dużo wysiłku kosztowało ją naszkicowanie projektu nagrobka na kartce z tak dokładnymi wymiarami w tym bardzo trudnym czasie po utracie ukochanej osoby.
Był to zapewne sposób przeżywania żałoby i odreagowania, być może również odskocznia od myśli, które ciągle powracają.
Dla nas bardzo istotną kwestią w takiej sytuacji jest odpowiednie podejście do klienta, zrozumienie go i wysłuchanie co miał do przekazania syn, któremu zapewne również zależało na trafnym przekazie myśli swojej mamy. Bo przecież rysunki i sam wzór nagrobka był już wybrany i przedstawiony bardzo profesjonalnie.

Dodaj komentarz