Rate this post

Dość oczywiste jest, że również w kwestii nagrobków da się wskazać różnorodne mody i zmieniające się trendy. Niektóre wzory nagrobków stają się popularne na jakiś czas, a później zastępują je inne. Do samo dotyczy materiałów, które używane są do ich wykonania. Jakie wzory są najbardziej popularne obecnie?

Najbardziej popularne obecnie wzory nagrobków?

Wzory nagrobków, które popularne są obecnie to przede wszystkim wielka różnorodność form i stylów. Na pewno da się powiedzieć, że bezpowrotnie skończyła się już popularność nagrobków przesadnie ozdobnych. Dzisiaj o wiele częściej wybierane są prostsze formy, aczkolwiek niejednokrotnie dosyć wyrafinowane. W użyciu są dziś zarówno wzory całkowicie tradycyjne, odwołujące się do klasycznych projektów nagrobków, jak i zupełnie nowoczesne – w kwestii stylistyki oraz używanych materiałów.

Bardzo popularny jest właśnie powrót do wzorów tradycyjnych. Proste płyty nagrobne z płaskorzeźbą albo klasyczną figurą są dziś znów coraz częściej wybierane. Można nawet powiedzieć, że obserwuje się w ostatnim czasie przede wszystkim popularność nagrobków niezbyt skomplikowanych, ale eleganckich. Drugim, wspomnianym już trendem są nagrobki o nowoczesnych projektach. Bardzo często wykorzystuje się tu proste kształty geometryczne, które dają jednak duże możliwości. Popularne są również płyty o brzegach stylizowanych na nieobrobiony kamień, czy pęknięcia. Coraz większą popularność zyskują nagrobki postarzane, wykonywane tak, by wyglądały na o wiele starsze, niż są w rzeczywistości.

Bardzo często osoby zamawiające dzisiaj nagrobek decydują się na całkowicie indywidualne i niepowtarzalne projekty. Obserwuje się ostatnio powrót do zainteresowania rozwiązaniami takimi jak płaskorzeźby i rzeźby. Doskonałe i zróżnicowane projekty nagrobków, ale również poradę znaleźć można tutaj – link do galerii

Z jakich materiałów wykonuje się dziś nagrobki?

Jednym z najbardziej popularnych obecnie materiałów, z których wykonuje się nagrobki jest granit antykowany, czyli satynowany. Materiał taki cechuje się bardzo dużymi walorami estetycznymi, przy jednoczesnej dużej odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne. Najczęściej używa się granitu w kolorze prawie czarnym, choć oczywiście nie jest to jedyne rozwiązanie. Granit taki często łączy się dziś ze szkłem. Innym popularnym rodzajem materiału jest konglomerat kwarcowy oraz inne rodzaje konglomeratów, które występować mogą w rzadko spotykanych w naturze kolorach, a przy tym są tanie i wytrzymałe. Dużą popularnością cieszą się również nagrobki wykonane z piaskowca, który również dostępny jest w wielu odmianach kolorystycznych. Klasycznie eleganckie są oczywiście nagrobki wykonane z różnego rodzaju marmurów. Tego typu materiał wybierają często osoby decydujące się na nagrobek w klasycznej formie, na przykład z płaskorzeźbą. Niezależnie od wybranego materiału nagrobki mogą być wyposażone również w elementy z topionego szkła, czy ozdoby, albo symbole religijne wykonane z kutej stali.

Dodaj komentarz