5/5 - (1 vote)

Nagrobki i pomniki – Jaki kamień wybrać

jaki kamień na nagrobek

 

Piękny marmur

Gdy myślimy o nagrobkach najczęściej pierwszym rodzajem kamienia, który nasuwa nam się na myśl jest marmur. Niestety, w naszym klimacie jest to kamień absolutnie niepraktyczny, ponieważ jest to skała wapienna, więc w kontakcie z wodą lub mrozem może szybko ulec korozji. Niestety nawet najbardziej staranna opieka może okazać się niewystarczająca w kontakcie z kwaśnymi deszczami. Na taki nagrobek można się zdecydować wówczas, gdy jesteśmy w stanie zapewnić odizolowane warunki. Choć marmur uważany jest za materiał ekskluzywny, to jednak trzeba poświęcić mu znacznie więcej uwagi i staranności w czyszczeniu.

Pielęgnacja pomnika lub nagrobka z marmuru należy zacząć od zmiecenia liści, kurzu i gałęzi szczotką o delikatnym włosiu. Gruba szczotka mogłaby uszkodzić delikatną powierzchnię miękkiego marmuru. Następnie trzeba polać go czystą wodą lub wodą z dodatkiem niewielkiej ilości czystego spirytusu. Woda powinna być ciepła. Na koniec nagrobek trzeba przetrzeć miękką szmatą – może być wykonana ze skórzanej irchy. Ważne, by unikać smug. Zaschnięty brud należy wcześniej namoczyć i próbować usunąć go po 20-30 minutach za pomocą gąbki, miękkiej szczotki lub łopatki z miękkiego drewna. Jeśli zdecydujemy się na specjalistyczne środki, trzeba pamiętać, by nie używać ich częściej niż co dwa lata. Marmur powinien być odpowiednio impregnowany – najlepiej, by środki przeznaczone do tego celu miały w swoim składzie wosk albo żywicę.nagrobki granit

Granit – najbardziej sprawdzony na nagrobki

Jednym z najbardziej popularnych kamieni, z których w ostatnim czasie wykonywane są nagrobki, jest granit. W Polsce wydobywa się go w Tatrach i Karkonoszach, więc istnieje łatwy do niego dostęp. To materiał bardzo twardy, a jednocześnie łupliwy, więc można mu nadać wyjątkowego kształtu. Granit można łączyć z innymi kamieniami, dzięki czemu powstają niepowtarzalne wzory, które będą zachwycać przez wiele lat. Granit to materiał o wysokiej odporności na ścieranie i zarysowania. Granit wyróżnia się także dużą paletą barw – znaleźć tu można kolory od szarości i żółcie, przez róże, czerwienie, aż po barwę niebieską, zieloną, brązową i czarną. Niestety polskie warunki atmosferyczne i częste opady deszczu i śniegu powodują, że kamień może matowieć i tracić swój blask.

Jak dbać o ten rodzaj kamienia? Jest on znacznie prostszy w utrzymaniu czystości niż marmur. W przypadku tego kamienia najważniejsza jest regularność. Granit powinien być czyszczony przynajmniej raz w miesiącu, a zwłaszcza po intensywnych opadach. Specjaliści zalecają, by do czyszczenia używać czystej, ciepłej wody z octem oraz miękkiej gąbki lub szczotki. Jeśli mamy do czynienia z zaschniętymi plamami, wówczas możemy spróbować zetrzeć go szorakiem – trzeba jednak uważać, by nie porysować delikatnej powierzchni.

Można również zdecydować się na użycie środków specjalistycznych. Trzeba jednak wcześniej zrobić próbę, czy produkt jest bezpieczny i nie zostawia śladów. W przypadku, gdy nagrobek porasta mech, należy go najpierw usunąć i spryskać to newralgiczne miejsce specjalnym środkiem – po kilku dniach należy to miejsce przetrzeć szczotką i spłukać wodą.nagrobek rzeszow

Może coś egzotycznego?

Coraz modniejsze stają się również nagrobki chińskie lub indyjskie. Są one wykonywane z kamieni o wysokiej jakości – czasami znacznie wyższej niż produkty krajowe. Są one znacznie tańsze, więc mogą okazać dużo lepszym rozwiązaniem. Nie jest to jednak produkt rodzimy, więc dobrze jest wcześniej sprawdzić, czy producent sprowadza nagrobki z pewnych źródeł.

Bez względu na to, na jaki kamień na nagrobek się zdecydujemy, warto zapytać o jego właściwości i sposób czyszczenia a takze pisemną gwarancję w zakładzie który posiada produkcję nagrobków. Są to najważniejsze kryteria wyboru.