Rate this post

Napisy na nagrobki

Wybór nagrobka w zakładzie kamieniarskim nigdy nie jest łatwym zadaniem. Wiele osób boryka się także z problemem doboru odpowiednich liter do wybranego modelu nagrobka. A tymczasem napisy na nagrobki wpływają na cały jego wygląd. Sam wybór odpowiedniego kamienia nie należy do najłatwiejszych zadań, a sztuką bywa dopasowanie do niego odpowiednich liter.

Kursywa, czcionka

Litery, które pojawią się na nagrobku, są bardzo ważną kwestią. Liczy się nie tylko treść, jaką przekażą, ale także ich wygląd. Można wybierać spośród naprawdę wielu opcji, począwszy od liter plastikowych, poprzez piaskowane, aż po grawerowane.

Sam wybór techniki, w jakiej będą wykonane napisy na nagrobkach, to nie wszystko. Liczy się również czcionka, która powinna pasować do wybranego nagrobka. Jakie litery mogą pojawić się na nagrobku?

Litery grawerowane

Są to jedne z najczęściej pojawiających się liter na nagrobkach. Technika ta polega na wyżłobieniu kształtów liter na powierzchni nagrobka przy pomocy piaskarki. Litery mogą przybierać różne kształty i wielkość – do wyboru jest wiele czcionek, także tych bardzo ozdobnych; dostępną opcją jest również kursywa.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że chociaż piaskowane napisy na nagrobki mogą wyglądać bardzo dekoracyjnie, to nie zawsze będą pasować do wybranego modelu nagrobka.

Litery pozłacane

Wykonuje się tak samo jak litery grawerowane, z tym, że po piaskowaniu kształtów liter wypełnia się je cienką warstwą złota. Tego rodzaju napisy wyglądają niesamowicie dekoracyjnie, wyraźnie odznaczają się na powierzchni nagrobka i jako pierwsze rzucają się w oczy. Świetnie prezentują się zwłaszcza w połączeniu z ciemnymi płytami. Ich cena jest nieco wyższa, niż w przypadku liter jedynie piaskowanych.

Litery metalowe

Metalowe napisy na nagrobki produkowane są ze stali nierdzewnej o wysokich parametrach. Jest ona odporna na warunki atmosferyczne. Montaż liter stalowych wymaga sporej dawki precyzji – każda z nich zostaje osadzona na nagrobku poprzez jej umieszczenie we wcześniej nawierconych otworach. Litery stalowe są naprawdę doskonałą opcją, stanowią bowiem piękną ozdobę nagrobka. Wybierając je, trzeba jednak liczyć się z ich stosunkowo wysoką ceną.

Litery z tworzywa sztucznego

Są doskonałym wyborem dla osób, które nie chcą wydawać fortuny, ale wciąż pragną, by napis na nagrobku prezentował się elegancko i efektownie. Litery ze sztucznego laminatu doskonale imitują droższe, metalowe litery. Są montowane w odmienny sposób – po prostu przykleja się je na powierzchni nagrobka. Klient może wybierać spośród kilku dostępnych kolorów liter. Ich ogromną zaletą jest niska cena i elegancki wygląd.

Podsumowując, napisy na nagrobki mogą prezentować się bardzo różnorodnie, w zależności od wybranego modelu liter. Najważniejszą kwestią jest to, by tworzyły z resztą nagrobka spójną i harmonijną całość. Oferta, jeśli chodzi o liternictwo nagrobkowe, jest bardzo zróżnicowana, dzięki czemu każdy klient jest w stanie znaleźć rozwiązanie odpowiednie na swoją kieszeń i zadowalające go pod względem estetycznym.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *