Rate this post

Dzisiaj, w porównaniu do dwudziestu lat temu, przestrzenie w domu są bardziej uwidocznione i komunikują się ze sobą. Obszar przygotowywania posiłków jest często już częścią przestrzeni życiowej. Nie jest już zamknięty w oddzielnym pomieszczeniu. Z tego powodu zwraca się większą uwagę na projektowanie całych kuchni oraz mebli kuchennych jako elementów, połączonych z jadalnia czy salonem i które nadają pięknu całej przestrzeni użytkowej domu. Jeśli dodamy do tego coraz powszechniejsze zainteresowanie światem gotowania, jasne jest, że wybór materiałów do kuchni nie jest sprawą drugorzędną. Materiały najczęściej używane do pokrycia powierzchni roboczych – oraz wszelkich wysp i półwyspów – to głównie: kwarcyt naturalny, granit, spiek kwarcowy i konglomeraty kwarcowe. Skupimy się tutaj w szczególności na dwóch ostatnich.
Jakie są główne wymagania dotyczące blatu kuchennego? Do najważniejszych należą z pewnością łatwość czyszczenia, jak najmniejsza porowatość, nie zarysowalność, niezmienność materiału w czasie i wreszcie dostępna różnorodność kolorów co wpływa na estetyczny wygląd.

Łatwość czyszczenia

Blaty kwarcowe składają się z fragmentów tego minerału połączonych z żywicami i pigmentami, które wpływają na ich wybarwienie. Kwarc jako konglomerat jest więc materiałem w dużej mierze naturalnym, który ma dobre właściwości techniczne. Ponieważ jednak jest to „związek”, jego jakość jest różna, więc różni się parametrami w zależności od firmy produkcyjnej. Jeśli ilość użytego kwarcu jest mniejsza, to zużycie żywic i pigmentów jest większe: jakość materiału będzie wtedy gorsza i odwrotnie. Znaczenia ma równia fakt, ze niektóre konglomeraty już w dotyku mają powierzchnię lekko szorstką co świadczy o większej możliwości przyciągania zabrudzeń podczas użytkowania. Do czyszczenia w takich celach są zatem sprawdzone preparaty, które ułatwiają pielęgnację i utrzymanie blatów z konglomeratu.
W przeciwieństwie do konglomeratu kwarcowego, spiek kwarcowy składa się z mielonych iłów, łupków i gliny czyli drobno zmielonych materiałów naturalnych. Poddawana jest przemysłowemu procesowi prasowania i spiekania w bardzo wysokich temperaturach, co gwarantuje niezrównane właściwości techniczne. Nadawana jest struktura i rysunek na górnej części powierzchni spieku jak w przypadku płytek ceramicznych. Wykończenie powierzchni może być w macie lub połysku. Powstały materiał jest odporny na ścieranie, nie jest porowaty i dobrze przystosowuje się do zmian temperatury oraz działania środków chemicznych.

Porowatość lub gładkość powierzchni
Kluczową kwestią przy wyborze blatu kuchennego jest stopień, w jakim wchłania on płyny. Przy współczynniku, który wynosi średnio mniej niż 0,5%, spiek kwarcowy wyróżnia się jako materiał mniej chłonny niż konglomerat kwarcowy. W tym sensie jest to idealny wybór na wszystkie blaty kuchenne, nawet te profesjonalne. Dlatego spiek kwarcowy nadaje się do użytku w domu, jak również w kuchniach restauracjnych i hotelowych. W spiekach o powierzchni polerowanej nie ma mowy o zabrudzeniach niż w przypadku konglomeratów ponieważ powierzchnia jest bardzo głaska wyglądająca jak szkliwo i łatwość usunięcia zabrudzeń jest bardzo prosta i szybka.

Nie zarysowalność

Spieki kwarcowe charakteryzują się większą twardością niż konglomeraty. Dlatego zarysowanie spieków nie jest łatwe. Trzeba się do tego naprawdę przyłożyć. Szczególnie trudno zarysować spieki o strukturze matowej ponieważ struktura jest nadawana podczas wypalania. A nie jak w przypadku spieków polerowanych gdzie występuje szkliwienie powierzchni. Szkliwo wtedy jest miększe i łatwiejsze w nabyciu rys. W konglomeratach kwarcowych natomiast niema szkliwionej powierzchni tylko materiał jest polerowany. Jego połyskiem nie jest połyskiem o wysokim odbiciu światła. Można go nazwać bardziej pół połyskiem. Zarysowanie może nastąpić wyłącznie podczas cięcia bezpośrednio nożem po blacie. W przypadku spieków nawet przy takim użytkowaniu jest to bardzo trudne. Jednak trzeba pamiętać im materiał twardszy tym bardziej kruchy. Dlatego spiek kwarcowy bardziej jest podatny na uszkodzenia mechaniczne niż konglomerat kwarcowy.

Niezmienność w czasie

Dzięki spiekom kwarcowym we współczesnym świecie architektonicznym można realistycznie spełnić marzenia o materiałach, które są niezwykle trwałe i zachowują swój estetyczny wygląd. Rzeczywiście, spiek kwarcowy może wchodzić w kontakt z bardzo gorącymi przedmiotami jak garnki, patelnie, brytfanki i zachować niezmieniony wygląd na długo.
Z drugiej strony konglomerat jest wrażliwy na ciepło, że w kontakcie z bardzo gorącym przedmiotem takim jak garnek właśnie wyjęty z piekarnika, może się odbić i zmienić kolor. Dzieje się tak, ponieważ kwarc zawiera niewielki procent żywic, na które silnie oddziałują wysokie temperatury.

Niezależnie od tego, czy preferowane są jasne czy ciemne kolory, efekt na każdym z nich może być podobny. Dlatego pod kątem niezmienności materiału podczas użytkowania właściwszy jest spiek kwarcowy, który nie zmienia koloru z upływem czasu, nie rozjaśnia się ani nie ciemnieje. Pozostaje taki sam jak w pierwszym dniu po montażu i dlatego będzie trwalszy z upływem czasu.

Różnorodność estetyczna

Oprócz właściwości technicznych, dostępności w różnych wykończeniach, fakturach i wzorach z pewnością korzyść przemawia za spiekiem w porównaniu z konglomeratami. Ta różnorodność daje naprawdę szeroki wachlarz możliwości wyboru koloru czy struktury materiału. Spiek kwarcowy pozwala na nieskończony wybór inspiracji materiałami (marmur, drewno, kamienie, cementy, metale, żywice, tkaniny itp.) przy zachowaniu wysokich parametrów technicznych. Aby uzyskać jeszcze większe wyrafinowanie, niektóre produkty ze spieku poddawane są specjalnej obróbce powierzchni, która pozwala przekazać wrażenia dotykowe materiałów, którymi są inspirowane. W przypadku konglomeratów jednak różnorodność interpretacji estetycznych i materiałowych jest bardziej ograniczona. Na korzyść konglomeratów przemawia fakt iż struktura i rysunek kamienia jest na całej grubości materiału. Na bocznej krawędzi będzie widać zatem żyły przechodzące w dół materiału. Przy spiekach kwarcowych niestety tego nie ma. Boczna krawędź jest w jednolitym kolorze bez nadanej struktury. Jeśli chodzi o grubość płyt ze spieków, możliwe jest skonfigurowanie trzech różnych rozmiarów: 3,5 i12 mm. Płyty kwarcowe mają średnią grubość około 2 i 3 cm ale niektóre występują również w grubości 12 mm.

Wykonanie blatów

Sama produkcja blatów jest mniej wymagająca od kamieniarza z konglomeratów kwarcowych. Materiał jest łatwiejszy w obróbce i nie wymaga aż tak specjalistycznych narzędzi oraz szkoleń jak spiek kwarcowy. Samo cięcie spieków obwarowane jest wieloma czynnościami, które trzeba wykonać przed już tym właściwym cięcie jak oblamowanie krawędzi płyty dookoła aby rozprężyć materiał w celu uniknięcia samoczynnego pęknięcia materiału. Natomiast konglomerat obrabiany jest jak granit i narzędzia oraz podejście nie różni się tak bardzo od tradycyjnej obróbki kamienia. Dlatego nie wszystkie firmy kamieniarskie podejmują się wykonywania w takich materiałach jak spieki kwarcowe. Tak samo montaż. Przy spiekach kwarcowych wymagane jest podejście inne niż przy konglomeratach. Więc profesjonalne firmy kamieniarskie przechodzą szereg szkoleń z zakresu obróbki, klejenia i montażu blatów ze spieków kwarcowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *