5/5 - (2 votes)

Konglomerat czy granit? Jak wybrac blat na dlugie lata

Wybór zabudowy kuchennej jest jedną z najtrudniejszych decyzji podczas urządzania naszej kuchni. Oprócz wyboru odpowiednich frontów, które będą cieszyć nasze oczy długie lata, należy równie starannie podejść do wyboru blatów. Muszą one być wytrzymałe i estetyczne. Nic więc dziwnego, że najczęstszym wyborem są blaty z granitu i konglomeratu. Jest to materiał, który zdecydowanie przetrwa lata, jest solidny i trwały.

Blat z konglomeratu kwarcowego biały

Blat konglomerat kwarcowy biały-marmur

Blat z granitu białeg -Kashmir-White

Blat z granitu białego - Kashmir White

Konglomerat – co to takiego?

Najprościej mówiąc, jest to mielony kamień. Kruszywo te w połączeniu z żywicą epoksydową tworzy materiał, który jest niezwykle trwały. Konglomerat jest wytwarzany z różnego rodzaju kamieni. Może powstać na przykład z marmuru lub granitu, ale równie popularną opcją jest corian. Co ważne blaty z konglomeratu przyjmują właściwości materiałów, z których został on zrobiony. Z tego właśnie powodu blat marmurowy będzie podatny na jakikolwiek kontakt z kwasem. Jeśli zależy nam na bardzo trwałym blacie, powinniśmy postawić na konglomerat granitowy. Jednak blat granitowy a blat z konglomeratu granitowego różnią się między sobą.

Proces, w jakim powstaje konglomerat, może zawierać dodanie różnego rodzaju barwników, w tym nawet brokatu. Dlatego na rynku bez trudu każdy znajdzie coś dla siebie. W sklepach dostępne są różne rodzaje blatów z konglomeratu w wielu kolorach, które ozdobione są wzorami, w połysku oraz całkowicie matowe. Bezspoinowe łączenia pozwalają nam na uzyskanie jednej formy, która jest bardzo estetyczna i zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń w szczelinach.

Co ważne blat z konglomeratu może być różnej grubości. Do wyboru mamy zarówno blatu bardzo grube, jak i bardzo cienkie. Dodatkowo konglomerat jest o wiele lżejszy niż blat z granitowy. Łatwiej go również połączyć ze zlewozmywakiem i parapetem, ponieważ mamy możliwość łączenia bezspoinowego. Odporność na wysokie temperatury cechuje zarówno blat granitowy jak i blat z konglomeratu kamiennego. Konglomerat przyjmuje temperaturę otoczenia, więc nie będzie on zimny w dotyku tak jak blat granitowy.

blaty wykonane z konglomeratu kwarcowego

Blaty wykonane z konglomeratu kwarcowego

blaty wykonane z granitu

Blaty wykonane z granitu

Co jest trwalsze?

Nic dziwnego, że szukając odpowiedniego blatu, chcemy, aby był on trwały na bardzo długi czas. Blat wykonany z konglomeratu ma wiele cech naturalnego granitu. Jednak jest tańszy w zakupie niż blat granitowy, natomiast nadal będzie trwały na wilgoć i temperaturę oraz związki chemiczne. Nie powinny na nim pojawiać się również plamy. Jednak jeśli naszym marzeniem jest prawdziwa kamienna struktura w kuchni, musimy postawić na naturalny materiał. Posiada on wszystkie pozytywne cechy blatu z konglomeratu, jednak jest zdecydowanie droższy. Jednak co ważne blat granitowy odporny jest na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania. Jeśli już powstanie jakaś niedoskonałość, z powodzeniem można ją po prostu zeszlifować. Ponadto blaty kamienne są bardzo ciężki, szczególnie jeśli chcemy, aby blat był gruby, co może oznaczać konieczność zakupu specjalnej zabudowy kuchennej. Dodatkowym minusem dla niektórych jest ograniczona paleta kolorystyczna. Mebli z blatem granitowym nie da się również przestawić, bez ich demontażu.

konglomerat kwarcowy biały

Konglomerat kwarcowy biały

Granit Kashmire White

Biały granit

Dodaj komentarz