5/5 - (1 vote)

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na kremację zwłok, co ma wiele zalet. Jest to najgodniejszy sposób na pochowanie zmarłej osoby, uchronienie jego zwłok przed długotrwałym rozpadem, zjadaniem przez robactwo. Dawniej ciała zmarłych osób zawsze były palone, było to też oznaką szacunku. Nie martwiono się o zbezczeszczenie zwłok przez dzikie zwierzęta lub nawet ludzi. Trzeba też mieć uwadze to, że miejsc pochówkowych na cmentarzach zaczyna już brakować, dlatego świetną alternatywą są kolumbaria. Pojedyncza ściana na urny pozwala na uzyskanie miejsca spoczynku dla nawet 120 osób, a zajmowana przez nią powierzchnia wystarczyłaby do powstawania zaledwie trzech grobowców.

Nowoczesne kolumbarium, czyli ściana na urny zamiast klasycznego pochówku

Kremacja zwłok zamiast umieszczenia ciała zmarłego w trumnie i zakopywania go cieszy się rosnącą popularnością także w Polsce. Obecnie dostępność krematorium jest coraz większa, a urnę z prochami zmarłego można umieścić w grobie ziemnym, grobowcu murowanym lub kolumbarium. Ściana na cmentarzu z niszami przeznaczonymi na urny wraz z tablicą upamiętniającą zmarłą osobę to najpraktyczniejsze rozwiązanie. W kolumbarium znajduje się też miejsce na położenie zniczy i kwiatów. Warto od razu wspomnieć, że kolumbaria nie są niczym nowym, korzystali z nich już nawet starożytni Rzymianie. Obecnie nie ma problemu ze znalezieniem ich na cmentarzu lub w pobliżu krematorium. Ceremonia dotycząca grzebania prochów odbywa się na takiej samej zasadzie, co tradycyjny pochówek. Zaletą kremowania zwłok jest nie tylko oszczędność pieniędzy i miejsca, ale też większe bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego. Ponadto kolumbaria służą też jako mur okalający cmentarz. Można wobec tego stworzyć wiele nowych miejsc pochówkowych nawet w przypadku bardzo ograniczonej przestrzeni.

Czy warto zdecydować się na pochówek w kolumbarium?

W kolumbarium znajdują się nisze, w których umieszcza się pojedyncze urny z prochami. Takie ściany z urnami prezentują się bardzo estetycznie, mogą zostać wybudowane w praktycznie każdym miejscu, nie zajmują zbyt wiele powierzchni. Pięknie się prezentują eleganckie kolumbaria wykonane z betonu architektonicznego, buduje się je również z kamienia naturalnego. Mogą mieć dowolną wielkość, w każdej chwili można też powiększyć kolumbarium w przypadku zapełnienia dostępnych nisz. W miejscu przeznaczonym na tradycyjny pochówek dla dwóch osób możliwe jest powstanie kolumbarium na aż 120 urn, co jest rozwiązaniem problemu z kończącą się powierzchnią na cmentarzach. Kolumbaria nie ustępują grobowcom pod żadnym względem, są nawet funkcjonalniejsze i estetyczniejsze. Można oszczędzić parę tysięcy złotych, decydując się na spopielenie zwłok i umieszczenie ich w kolumbarium. Koszt parceli z grobowcem wynosi od 3500 do 5000 złotych, a wykonanie nagrobka to wydatek rzędu 5000-8000 złotych. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze wykup miejsca na 20 lat (około 500 złotych). Z kolei za niszę w kolumbarium z wykupem miejsca na 20-25 lat zapłaci się około 3000-4000 złotych. Jak widać, różnice w cenach są ogromne, a korzyści z pochówku w kolumbarium wiele.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *