Rate this post

Kamień naturalny to surowiec o szerokim zastosowaniu. Jest on odporny na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, wyróżnia się niezwykłą trwałością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Konieczne staje się zabezpieczenia kamiennych powierzchni, aby nie utraciły one swoich pierwotnych walorów estetycznych i użytkowych. Regularna impregnacja to podstawa, bez tego wiele kamiennych zabytków pozostałoby tylko wspomnienia w postaci zdjęć. Prace konserwacyjne sprawiają, że turyści mogą podziwiać obecnie piękno Akropolu. Góruje on majestatycznie nad Atenami. Jest to najsłynniejszy zabytek stolicy Grecji.

Z czego słynie Akropol?

Akropol to najsłynniejsze wzgórze Aten. Pomimo upływu czasu nadal można podziwiać ruiny zachowane w bardzo dobrym stanie. Do największych atrakcji turystycznych zaliczane są Partenon, Apteros, Propyleje, Erechtejon, sanktuarium Artemidy Brauronia, Pinakoteka. Rzeźby Partenonu wyglądają bardzo efektownie. Warto wiedzieć, że w Grecji jest wiele akropoli, więc turyści mają do zwiedzenia szereg ciekawych miejsc. W starożytności akropole były osiedlami znajdującymi się na wysokim wzgórzu, składały się na nie cytadele pałaców i świątynie. Idealnym momentem na zwiedzanie Akropolu jest poranek ze względu na niezbyt wysoką temperaturę. Świątynne ruiny zostały odbudowane przez najlepszych artystów w postaci architektów Iktinosa i Kallikratesa oraz rzeźbiarza Fidiasza. Akropol bardzo szybko stał się najważniejszym ośrodkiem religijnym. Na jego terenie znajdował się nawet kościół katolicki i meczet. Muzeum Akropolu w Atenach to idealne miejsce dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej o czasach starożytnych. Mnóstwo zabytków zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wokół Akropolu ukryte są Perskie Szczątki, czyli artefakty zakopane przez Ateńczyków, które służyły jako ochrona przed Persami.

Jak dba się o akropolskie powierzchnie kamienne?

Kamień naturalny jest bardzo wytrzymałym surowcem, ale jeśli ma zachować swoje wysokie walory użytkowe i estetyczne, to powinien zostać odpowiednio zabezpieczony. Zanieczyszczenia i niesprzyjające czynniki atmosferyczne mają negatywny wpływ na greckie akropole. W celu przedłużenia żywotności kamienia używa się wysokiej jakości środków impregnujących. Konserwacja pozwala zachować walory użytkowe i estetyczne. Kamienne powierzchnie nie są niezniszczalne, a promieniowanie słoneczne, opady deszczu i działanie wysokiej temperatury wpływa negatywnie na ich trwałość. Zastosowanie odpowiedniej chemii do impregnacji sprawia, że kamień zachowuje swoją pierwotną kolorystykę i strukturę. Jako środka impregnującego używa się produktów greckiej marki Apollon. Jest ona znana na całym świecie, cieszy się popularnością również w Polsce. Można się w nią zaopatrzyć na stronie https://www.do-kamienia.pl/ . Firma Apollon zajmuje się produkcją różnego rodzaju środków do kamienia. Zabezpieczają one powierzchnię przed wnikaniem olejów, wody, zanieczyszczeń. Chronią przed skrajnymi temperaturami, solami, pęknięciami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *