Jeśli nie kamien to może fornir kamienny?
Tapety to dobrze znane każdemu ozdoby ścienne, po które sięga się od wielu już lat. Jeśli jednak komuś zależy na czymś unikalnym, niezwykle modnym i efektownym, to warto zdecydować się na fornir kamienny. Jest to praktyczna ozdoba o wysokich walorach użytkowych i estetycznych. Można mówić o dużej wytrzymałości, nieskomplikowanym montażu, długiej żywotności. Tapety kamienne mają wiele zalet, podobnie jak zastosowań, dlatego warto się nimi zainteresować. W nowoczesnych wnętrzach będą strzałem w dziesiątkę, a szeroki wachlarz wyboru pozwala na dostosowanie forniru do praktycznie każdego wystroju.
Fornir kamienny
Czy warto zdecydować się na fornir na ścianę z kamienia?
Tapety kamienne cieszą się rosnącą popularnością. Fornir na ścianie to świetna alternatywa dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na przyozdobienie jej kamieniem dekoracyjnym. Fornir kamienny sprawdza się dosłownie wszędzie, można wykończyć nim różne powierzchnie, wyjątkiem będą posadzki. Grubość forniru z kamienia waha się między jeden a trzy milimetry. Jest łatwy zarówno w transporcie, jak i montażu. Sprzedaje się go w formie zwijanych arkuszy na rolkach, czyli podobnie jak tapety. Warto od razu zaznaczyć, że fornirem kamiennym można wykończyć nie tylko pomieszczenia, ale też budynek na zewnątrz. Cechuje się wysoką odpornością na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Nie zagrażają mu wilgoć, bezpośredni kontakt z wodą ani nawet grad. Jeśli zostanie odpowiednio zamontowany, przy użyciu elastycznego kleju, nie trzeba martwić się o to, że zacznie się odklejać i odpadać. Na tapetę kamienną można pozwolić sobie nawet w łazience czy kuchni, czyli w pomieszczeniach o specyficznym mikroklimacie. Jest to produkt wodoodporny, a po zaimpregnowaniu staje się niemalże niezniszczalny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazł się nawet w kabinie prysznicowej. Trzeba tylko zadbać o to, aby przymocować go do wygładzonej powierzchni, bo wszelkie ostre krawędzie mogą przyczynić się do uszkodzeń mechanicznych. Fornir kamienny może posłużyć nawet jako okleina meblowa, będzie alternatywą dla mniej trwałych powłok lakierowanych.
Co przemawia za wyborem tapety kamiennej?
Fornir kamienny składa się z kilku warstw: podkładu, włókna szklanego, kleju i łupka naturalnego. Pomimo tylu powłok jest stosunkowo cienki, niezwykle elastyczny. Nie trzeba martwić się o to, że ulegnie zniszczeniu na skutek uderzeń ani tarcia. Jeśli komuś marzy się kamień we wnętrzach, który doda elegancji i prestiżu, ale nie chce narażać się na wysokie koszty, to tapeta kamienna będzie świetną alternatywną. Do złudzenia przypomina naturalny kamień dekoracyjny. W przypadku dobrej jakości forniru kamiennego można liczyć na to, że zachowa on swoje pierwotne walory użytkowe i estetyczne przez długi czas. Nie będzie podatny na blaknięcie pod wpływem działania promieniowania słonecznego. W zależności od rodzaju wybranego łupka, tapeta kamienna będzie miała inny kolor i wzór. Można za jej pomocą udekorować meble w salonie, kuchni i sypialni, przyozdobić kominek, wykończyć dowolny zakamarek i zastosować jako panel pomiędzy szafkami.