Rate this post
Naturalny kamień wspaniale prezentuje się nie tylko na zewnątrz budynku, ale też w domowych wnętrzach. Idealnie nadaje się na podłogę, coraz częściej można go spotkać na ścianach ze względu na jego nieprzeciętne walory estetyczne. Kamień obecnie stał się praktyczną dekoracją, za pomocą której można stworzyć unikalną aranżację i nadać wnętrzu charakteru. Do wyboru mamy wiele rodzajów kamienia, dzięki czemu można dobrać go zgodnie z wystrojem pomieszczenia i jego przeznaczeniem. Na jakie rozwiązanie się wobec tego zdecydować?podłoga z kamienia

Kamień na podłogi? Jak najbardziej!

Kamień naturalny jest materiałem ekologicznym, uniwersalnym, bardzo trwałym i estetycznym. Idealnie nadaje się do wykańczania wnętrz, aby nadać im nowego charakteru, elegancji. W przypadku posadzek można wykorzystać niemalże każdy rodzaj kamienia naturalnego. Prym wiedzie granit, marmur, trawertyn. Każdy z nich wyróżnia się innym zabarwieniem, dzięki czemu zyskujemy duże możliwości aranżacyjne. Jeśli preferujemy nutkę luksusu, delikatności i łagodne barwy, warto zdecydować się na marmurową posadzkę. Wspaniale prezentuje się w łazience i tam, gdzie podłoga nie jest intensywnie użytkowana. Trzeba pamiętać o tym, że marmur nie należy do najtrwalszych materiałów pośród kamieni naturalnych. Ma tendencję do matowienia i pokrywania się delikatnymi zarysowaniami na skutek eksploatacji.

Jeśli potrzebujemy posadzki o wysokiej trwałości i wytrzymałości, warto postawić na trawertyn. Po wypolerowaniu i zaimpregnowaniu posłuży przez długi czas. Najtrwalszą posadzką będzie ta wykonana z granitu, odporna na zarysowania i działanie wysokich temperatur. Co więcej, nie trzeba przejmować się zmianą koloru wraz z upływem czasu. Granitowe posadzki są łatwe do utrzymania w czystości.

Odpowiednia pielęgnacja posadzki kamiennej to podstawa

Piękna posadzka kamienna może wyglądać estetycznie i służyć przez wiele lat, jeśli będziemy o nią odpowiednio dbać. Wymaga regularnej pielęgnacji, czyszczenia i impregnowania. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do czyszczenia podłogi z kamienia naturalnego, dzięki czemu można dobrać ten właściwy, bezpieczny w stosowaniu, o potwierdzonej skuteczności. Przed zdecydowaniem się na konkretny środek czyszczący, trzeba się dokładnie przeczytać jego skład i zastosowanie. Używanie specjalistycznych preparatów, dedykowanych konkretnemu rodzajowi podłoża, pozwoli na pozbycie się wszelkich zbrudzeń, bez niszczenia powierzchni. Substancje zawarte w takich środkach mają nawet działanie wzmacniające kolor i trwałość kamienia. Wszystko to wpływa na wydłużenie okresu żywotności posadzki kamiennej. Do wyboru mamy zarówno łagodne detergenty, jak również silne i skoncentrowane środki czyszczące do usuwania zanieczyszczeń budowlanych. Nie brakuje chemii odpowiedniej do powierzchni wrażliwych na kwasy o odczynie alkalicznym czy uniwersalnych środków czyszczących do wszystkich kamieni naturalnych i sztucznych.

Jako że z czasem może dojść do zniszczenia poleru na kamiennej nawierzchni, warto sięgnąć po środki nabłyszczające. Służą one do podniesienia połysku na kamieniach naturalnych, dzięki czemu zachowują przez długi czas swoje pierwotne piękno. Oszczędnością czasu i energii będzie sięgnięcie po płynną mieszaninę wosków do podłóg, w przypadku której nie jest wymagane polerowanie. Potrzebny będzie też impregnat do piaskowca, marmuru, trawertynu czy innego kamienia naturalnego, aby wzmocnić podłoże, chronić przed zabrudzeniami i zwiększyć trwałość.

Dodaj komentarz