5/5 - (5 votes)

Czy można umieszczać gorące patelnie i garnki na granitowych blatach?

Jeśli znasz historię granitu jako kamienia, wiesz, że są one stworzone przez naturę ze skały magmowej w procesie obejmującym wysokie temperatury i duże ciśnienia w ziemi. Poddawane są przez miliony lat ruchom geologicznym ziemi, skurczom oraz różnym temperaturom.

Ponieważ blat granitowy jest wykonany z litej skały magmowej, może wytrzymać wysoką temperaturę sięgającą nawet 600 stopni Celsjusza więc krótkie spotkanie z gorącym garnkiem na pewno mu nie zaszkodzą. W tym przypadku regularne wystawianie blatów na działanie ciepła osłabia tylko i wyłącznie impregnat, który zabezpiecza przed wchłanianiem zabrudzeń i plam w tym tłuszczy. Pamiętajmy jednak że dla całkowitego bezpieczeństwa można zastosować podkładki pod patelnie i garnki aby mieć całkowitą pewność że na blacie nie pozostaną plamy lub przebarwienia.

Na zdjęciu znajdzuje się blat granitowy w kuchni

Ochrona blatów przed uszkodzeniem mechanicznym

 

Jeśli musisz położyć garnki i patelnie na blatach, to rób to powoli aby nie uderzyć w krawędź blatu twardym naczyniem. Takie uderzenie z impetem może spowodować uszczerbek lub nawet ułamanie krawędzi blatu. Najczęściej  zdarza się taki wypadek podczas wkładania lub wyjmowania naczyń ze zmywarki wówczas przy powtarzalności ruchów dochodzi do wypadku i potrzebna jest ingerencja zakładu kamieniarskiego w celu naprawy blatu.

 

Przywracanie do użytku uszkodzonych blatów

 

W przypadku zniszczenia blatów nie musisz się martwić, ponieważ możesz naprawić uszkodzone elementy. Jeżeli jesteś tzw. Złotą rączką robisz to za pomocą klejów poliestrowym przeznaczonych do kamienia podbarwiając je pod kolor kamienia. Jeżeli jednak nigdy wcześniej nie miałeś styczności z taką pracą wówczas musisz poprosić firmę kamieniarską o wykonanie usługi naprawy uszkodzenia.

Cięcie nożem po blatach granitowych

 

Granit jest bardzo wytrzymałym i twardym kamieniem dlatego może być na nim krojony chleb, mięso, warzywa czy owoce. Jednak należy pamiętać że nie ma nic na wieki. Podczas tysięcznego użytkowania może się zdążyć ze nóż był bardziej dociśnięty lub jego krawędź stępioną i pojawiły się zarysowania bardziej widoczne. Dlatego warto pamiętać aby używać deski do krojenia na pewno spowoduje to wydłużenie użytkowania blatu w pełnej jego okazałości.

 

Czy impregnowany granit jest bezpieczny dla zdrowia.

 

Używanie artykułów spożywczy bezpośrednio na kamieniu granitowym nie jest niczym złym. Granit jest w 100% naturalny i bezpieczny dla zdrowia. Nie wydziela związków chemicznych oraz niebezpiecznych substancji. Jednak zalecana jest impregnacja preparatami chemicznymi prawda. Tak zalecana ale takimi które nie noszą znamion preparatów niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska. Dlatego właśnie należy kupować środki ochrony kamienia w specjalistycznych sklepach najlepiej powiązanych z zakładami kamieniarskimi gdzie jest możliwość testowania ich na odpadach z różnych granitów. Impregnat po całkowitym wyschnięciu nie wydziela już żadnych substancji niebezpiecznych. Natomiast nie wolno użytkować blatów podczas impregnacji lub do 12 godzin po jej zakończeniu.Czy konieczna jest konserwacja blatów kamiennych?

 

Tak. Konserwacja jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania blatów po to aby nie dochodziło do wspomnianego wcześniej zaplamienia blatu tłuszczem czy sokami barwiącymi.
W tym celu należy zakupić w renomowanym sklepie kamieniarskim impregnat przeznaczony do rodzaju granitu jaki posiadacie. Zasada przyjęta w kamieniarstwie jest jedna. Im blat jest koloru ciemniejszego tym jest twardszy a zarazem mniej chłonny. Im blat z granitu jest jaśniejszy tym chłonność jest większa. Powoduje to częstsze impregnowanie blatów nawet do 3 razy w roku.

 

Sposoby na utrzymanie blatów w doskonałym stanie

 

Nie wolno używać silnych chemikaliów na bazie kwasów lub mocno odtłuszczających które ostatecznie uszkadzają powierzchnie kamienia. Do codziennego zmywania stosuj odpowiednie preparaty przeznaczone do tego celu. Nie używaj środków z marketu , które mogą uszkodzić strukturę wierzchnią blatów.  Pozbądź się wycieków, gdy tylko się pojawią podczas użytkowania.

Kiedy przygotowujesz jedzenie, zdarza się, że zdarzają rozlania olejów i kwasów, które mogą rozpryskiwać się na blatach, narażając je na zabrudzenie. Należy wyczyścić wycieki, gdy tylko się pojawią nie pozostawiając ich na długotrwałe działanie,

Nie siadaj ani nie stawaj na blatach. Ponieważ blaty są znane z twardości, niektórzy właściciele domów mają wrażenie, że mogą stanąć lub usiąść na blatach bez żadnych konsekwencji. Niestety tak nie jest. Granit ma wiele mikropęknięć i porów w wewnętrznej strukturze, które są podatne na pękanie, gdy zastosujesz na nich dużą siłę nacisku. Aby zabezpieczyć blaty przed uszkodzeniem, nie wspinaj się na nie ani nie stawaj na nich podczas sięgania do rzeczy, wymiany żarówek, malowania, mycia okien lub wykonywania innych czynności.

Zamiast tego użyj solidnego taboretu lub drabiny, aby wykonać pracę.

Wniosek

Podsumowując, możesz umieszczać gorące garnki i patelnie na granicie, ale nie rób z tego nawyku, ponieważ można z czasem zniszczysz powierzchownie granit. Do cięcia na wszelki wypadek podkładaj deski pomimo ze nie musisz tego robić. Dbaj o stałą impregnację blatów. Do codziennego zmywania używaj rekomendowanych preparatów do kamienia przez sklepy kamieniarskie.Nie stawaj na blatach. Stosując się do powyższych wskazówek Twoje blaty będą zawsze jak nowe.

Tajniki Pielęgnacji Blatów Granitowych: Porady i Wyjątkowy Kod Rabatowy

Jeśli chodzi o pielęgnację i utrzymanie kamienia naturalnego, istnieje wiele sklepów internetowych oferujących porady oraz sprawdzone produkty do tego celu. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat i zakupić odpowiednie środki do pielęgnacji swojego kamienia, polecamy odwiedzić sklep internetowy do-kamienia.pl  W asortymencie znajdziesz szeroki wybór produktów dedykowanych do ochrony, impregnacji i konserwacji kamieni naturalnych, w tym granitu.

Dla naszych czytelników mamy także specjalny kod rabatowy:     QI6QA47V   

Wpisz ten kod podczas składania zamówienia, aby otrzymać atrakcyjny rabat na wybrane produkty do pielęgnacji kamienia. To doskonała okazja, aby zainwestować w długotrwałą ochronę i piękno swoich blatów granitowych. 

Pamiętaj, że regularna pielęgnacja i właściwa konserwacja są kluczowe, aby cieszyć się pięknym i trwałym wyglądem swojego kamienia naturalnego przez wiele lat. Dlatego zachęcamy do skorzystania z produktów dostępnych w sklepie do-kamienia.pl oraz do wykorzystania naszego kodu rabatowego, aby oszczędzić na zakupach.

Zadbaj o swój kamień naturalny i ciesz się jego elegancją oraz funkcjonalnością na co dzień!

Dodaj komentarz