Rate this page

O granicie mówi się bardzo często w kontekście jego niesamowitych właściwości mechanicznych. Z granitu wyprodukowane są blaty kuchenne, parapety, a nawet nagrobki. Co prawda jego mechaniczna obróbka jest dość utrudniona, ale wynika to jedynie z jego bardzo dużej wytrzymałości mechanicznej. Poza tym granit jest bardzo twardy i podczas cięcia wymaga zastosowania specjalnych tarcz do cięcia granitu.

Granit i jego kolorystyka

Jedną z najważniejszych właściwości granitu jest jego kolorystyka. W zależności od rodzaju, może być on szary (w praktycznie wszystkich odcieniach), biały, kremowy, a nawet różowy i brązowy. Największą popularnością cieszy się granit w kolorze ciemnym (granat, czerń, ciemny brąz), gdyż w tej roli wykorzystuje się go zwykle w produkcji blatów kuchennych. Bardziej jasne odmiany stosowane są przede wszystkim w produkcji parapetów. Z kolei rzadko spotykane odmiany czerwone i jasnobrązowe, sprawdzą się głównie jako elewacyjne elementy dekoracyjne.

Granit Impala

Jeśli gdzieś w pobliżu znajduje się czarna lub ciemnoszara płyta granitowa, to najprawdopodobniej pochodzi ona z dalekiej Republiki Południowej Afryki. Jest to granit o wdzięcznej, a zarazem dość tajemniczej nazwie Impala. Odmiata ta charakteryzuje się ciemną, wyrazistą barwą i twardością przewyższającą wiele innych odmian tej wulkanicznej skały. W Polsce jest ona jedną z najbardziej pożądanych i popularnych odmian, a wykonane z niej granitowe płyty kuchenne prezentują się wręcz olśniewająco. Zwłaszcza jeśli są one odpowiednio wypolerowane.

Granit Star Galaxy

Ciekawą odmianą granitu jest Star Galaxy, która – tak samo jak Impala – wyróżnia się intensywną, czarną kolorystyką. Jej wyjątkowość polega na tym, że zawarte w niej są niewielkie, złote drobiny, które nadają się specyficznego, wręcz wyjątkowego charakteru. Co ciekawe, podobnie jak w przypadku Impali, również i ta odmiana wykorzystywana jest najczęściej do produkcji blatów i wielu innych, kuchennych elementów dekoracyjnych. Ze Star Galaxy produkuje się też płytki dekoracyjne, które przeznaczone są głównie do dekoracji eleganckich przestrzeni salonowych.

Granit strzegomski

Ciekawą odmianą tej wyjątkowej, wulkanicznej skały jest granit strzegomski, który nazwę swą wziął od miasta, w pobliżu którego leży wiele kopalń wydobywających tą skałę. Odmiana strzegomska jest najczęściej bardzo zróżnicowana kolorystycznie. Jej barwa jest głównie szara i bardzo upstrzona szeregiem ciemnych, wyrazistych zdobień. Warto też podkreślić, że w Polsce często wykorzystywało się ten materiał do budowy wielu znanych budynków i pomników. Ciekawostką niech będzie fakt, że to właśnie z tej skały wyrzeźbiono kolumnę Zygmunta w Warszawie.

Ile kosztuje granit?

To, jak kosztowne będzie np. granitowe wykończenie kuchni, zależeć będzie przede wszystkim od barwy surowca. Podstawą w wycenie kosztu blatu (i nie tylko), jest kolorystyka skały, która ma zostać poddana obróbce. Ceny hurtownicze za metr kwadratowy skały wahają się w okolicach od 150 do nawet 2000 złotych. Do kosztu zakupu płyty trzeba też doliczyć jej późniejszy transport do kamieniarza i obróbkę mechaniczną (w tym też polerowanie). Całej płyty nie da się niestety wykorzystać. Zawsze pozostaną części, które trzeba będzie wyrzucić.

Cena granitu – podstawowe przykłady

A ile kosztuje metr kwadratowy granitu w odniesieniu do jego konkretnych barw? Za najtańszą odmianę Cristallo trzeba będzie zapłacić mniej więcej 150 złotych za metr kwadratowy. Koszt nieco bardziej zróżnicowanego brązu królewskiego jest już nieco wyższy i wynosi 200 złotych. Z kolei popularna odmiana Star Galaxy to wydatek rzędu 690 złotych za metr kwadratowy. A jeśli ktoś jest zainteresowany odmianą Multicolor, to jej koszt wyniesie około 360 złotych za metr kwadratowy.

Podsumowując, granitowe elementy wykończeniowe z pewnością prezentują się świetnie. Niestety ich obróbka wiąże się z pewnymi kosztami, których ze względu na specyfikę materiału nie da się uniknąć. Niemniej nie można zapominać, że inwestowanie w granit to gwarancja jakości i trwałości.

Kuppam Green, zielono-szary

Kuppam Green, zielono-szary

Granit Kuppam Green znany również jako Granit Verde Marina, to unikalny i wyjątkowy kamień naturalny pochodzący z Indii, popularny ze względu na swoją trwałość, estetykę oraz łatwość konserwacji. Jego oryginalna kolorystyka oraz wzornictwo sprawiają, że jest to kamień, który pasuje do różnych zastosowań, zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz …....
Stone Flower, żółto-różowy

Stone Flower, żółto-różowy

Stone Flower – Elegancja w Żółci i Różu Prezentujemy kamień Stone Flower, wyjątkowy materiał o połączeniu subtelnych żółtych i różowych odcieni. Ten piękny kamień emanuje elegancją i delikatnością, wprowadzając do wnętrz niezwykły urok i romantyczny klimat. Romantyczne Piękno Natury Stone Flower przypomina piękno kwiatów i subtelnych barw natury. Jego żółto-różowe odcienie nadają …....