Rate this post

Dlaczego nie stosujemy kamienia naturalnego na blaty?

 Tylko szukamy zamienników?

Jest wiele rodzajów kamienia nadającego się na blaty kuchenne, lecz klienci nie chcą go wybierać, dlaczego?

Pierwszym skojarzeniem granitu jako materiału na blaty, jest wykorzystanie go w produkcji nagrobków. Klienci często ten rodzaj kamienia znajdują na cmentarzach. Jednak pomimo tego, że kamień typu  granit jest wykorzystywany do kuchni i na nagrobki, to nie zawsze ten sam rodzaj granitu jest na nagrobkach. Są rodzaje granitów, które zdecydowanie nie można wykorzystywać do wyrobów na które będą oddziaływały ciężkie warunki zewnętrzne. Natomiast doskonale mogę być wykorzystane wewnątrz budynków mieszkalnych

Drugim elementem wpływającym na decyzję klienta jest fakt, że na granicie nie ma jednolitości. Kamień ten w niektórych miejscach jest bardziej użylony lub posiada przerosty, a w drugim miejscu może mieć jaśniejszy odcień. Klienci nie biorą pod uwagę tego, że materiał ten jest w 100% materiałem naturalnym i wszelkie przebarwienia, plamki i kropki nie są uzależnione od człowieka, tylko są  skamieliną spajaną przez wiele tysięcy a nawet milionów lat.

płyta granitowa
fotografia: płyta granitowa

Po trzecie struktura granitu nie jest podobna do marmuru. Fakt, tak nie jest. Przez to producenci sztucznych materiałów tak bardzo próbują odzwierciedlić marmur w swoich wyrobach np. na płytkach ceramicznych, wielkoformatowych mieszaninach ceramiki i piasku kwarcowego.  Ponieważ marmuru nie można wykorzystać na blaty kuchenne z powodu jego miękkiej struktury i słabej odporności na kwasy i zarysowania, więc pozostaje nam tylko materiał z twardej skały typu granit lub naturalny kwarc. A skoro mówimy już o kwarcu to ten materiał doskonale sprawdza się w kuchni jak również przypomina strukturą marmur, lecz jego cena dla wielu klientów jest nadal zbyt wysoka.

płyta kwarcu naturalnego
fotografia: płyta kwarcu naturalnego

Jednak naszym zdaniem jest to wyłącznie chwila, która przeminie a trwałość kamienia jest niepodważalna.  Ten chwilowy trend miał już miejsce w innych materiałach na blaty, które już dawno projektanci wnętrz i klienci odstawili do lamusa. Pamiętajmy jednak że niepowtarzalność kolorów, odcieni i rysunku na kamieniu  bierze się z natury.

Dodaj komentarz