Dlaczego dylatacja jest ważna?
Dylatacja posadzki jest czymś niezwykle istotnym, bo to właśnie dzięki niej możliwe staje się przeciwdziałanie negatywnym konsekwencjom związanym z przenoszeniem obciążeń przez budynek i powstawaniem odkształceń. Dylatacja jest potrzebna do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania obiektu, wpływa także na jego estetykę. Jest ona bardzo ważnym elementem w przypadku rozmaitych prac konstrukcyjnych i wykończeniowych.
Czym jest dylatacja? Kiedy się ją stosuje?
Dylatacja posadzki jest szczeliną, która oddziela od siebie rozmaite elementy budynku. Jest to niezwykle istotne, bo dzięki temu mogą one samoistnie przenosić obciążenia, więc nie dochodzi do przeciążeń. Pozwala na uchronienie się przed odkształceniami, pęknięciami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. O dylatowaniu powinno się pamiętać zarówno podczas wznoszenia budynku, jak i po zakończeniu budowy oraz przystąpieniu do jego wykończenia. Wykonuje się je podczas stawiania ścian, układaniu podłogi itd. W tym celu stosuje się rozmaite materiały, głównie styropian i sznur dylatacyjny.
Dylatacji nie może zabraknąć także przy budynkach w zabudowie szeregowej i bliźniaczej. Bez niej trzeba liczyć się z pękaniem wylewki podłogowej. Zwiększa się drastycznie ryzyko pękania posadzki w niedalekiej przyszłości. Znaczenie ma także wykonanie szczelin w różnych istotnych miejscach typu ścianka działowa o większym ciężarze. Są one szczególnie potrzebne w przewężeniach i załamaniach. Za właściwe rozmieszczenie dylatacji odpowiada projektant budynku. Powinien ustalić on ich lokalizację, szerokość i inne parametry. Istotne jest to, aby nie utworzyć zbyt szerokich szczelin podczas dylatacji posadzki, bo zbyt duże przerwy również skutkują powstawaniem odkształceń.
Jakie wyróżnia się rodzaje dylatacji? Jakie jest ich przeznaczenie?
Dylatacje mogą być konstrukcyjne, technologiczne, termiczne, przeciwdrganiowe. W przypadku tych pierwszych kluczowe staje się oddylatowanie elementów konstrukcyjnych. Można dzięki temu liczyć na ich właściwe osadzanie. Zapobiega to także powstawaniu odkształceń. Dylatacje konstrukcyjne stosuje się podczas tworzenia fundamentów, długich odcinków poziomie. Stają się także niezbędne, gdy trzeba dokonać jakichś modyfikacji w konstrukcji budynku. Trzeba mieć także na uwadze, że przy zastosowaniu zbyt małej ilości dylatacji lub ich nieprawidłowego rozmieszczenia najczęściej dochodzi do powstawania pęknięć.
Dylatacje technologiczne stosuje się przede wszystkim w przypadku użycie materiałów podatnych na pęcznienie i kurczenie, dotyczy to przykładowo wylewki betonowej. Z kolei dylatacja termiczna służy do przeciwdziałania odkształceniom powstałym na skutek oddziaływania wahań temperatury. Wykorzystuje się ją przykładowo podczas wykonywania podjazdu i tarasu w domach jednorodzinnych. Jest także dylatacja przeciwdrganiowa, która ma zadanie zminimalizować niekorzystny wpływ drgań na konstrukcję budynku znajdującego się w strefie narażonej na częste trzęsienia ziemi. Wykorzystuje się ją również podczas budowy na terenie po szkodach górniczych.