Rate this post

Płytki marmurowe są efektownym materiałem wykończeniowym, który może być wykorzystany na wiele sposobów. Marmur jest niezwykle eleganckim i szlachetnym kamieniem, który używany już był w starożytności.

Rodzaje płytek marmurowych

Jest dostępny w różnych barwach i odcieniach, dlatego każdy bez większych problemów powinien dopasować coś do swoich preferencji. Osoby, które cenią sobie minimalizm powinny wybrać kolory szare i beżowe. Marmur szybciej chłonie wilgoć od granitu, a jednocześnie jest bardziej miękki. Żeby mógł stanowić wytrzymałe wykończenie domu, należy użyć właściwych impregnatów. Twardość marmuru jest mierzona w skali Mohsa, czyli im większa cyfra, tym kamień jest trwalszy. Płytki marmur idealnie przewodzą ciepło, dlatego świetnie nadają się do ogrzewania podłogowego. Takie rozwiązanie sprawi, że ciepło rozprowadzi się równomiernie po całej powierzchni. Warto dodać, że jest to także bardzo łatwy materiał w konserwacji, ponieważ nie są potrzebne drogie impregnaty i specjalne środki czyszczące. Pielęgnacja płytek marmurowych jest bardzo prosta i nie powinna nikomu sprawić problemów.

Czym charakteryzuje się marmur?

Warto również dodać, że marmur charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Idealnie pasuje do wnętrz wykończonych w stylu nowoczesnym oraz rustykalnym. Można także spróbować go połączyć z takimi materiałami jak drewno, czy metal. Marmur jest wykorzystywany w domu najczęściej jako schody oraz blaty łazienkowe i kuchenne. Płytki marmurowe są bardzo uniwersalne, dlatego można je też użyć jako posadzkę w korytarzu lub kuchni. W sklepach można zakupić płytki o standardowych wielkościach, czyli 30 x 30 cm, 40 x 40 cm, 61 x 30 cm oraz 60 x 120 cm. Warto jednak pamiętać, że są też produkowane na indywidualne zamówienie klienta. Czas realizacji takiego zlecenia jest wtedy oczywiście dłuższy, ale można mieć pewność, że płytki będą idealnie pasować do powierzchni pomieszczenia. Płytki marmurowe z reguły stosuje się na podłogach, ale u coraz większej liczby osób pojawiają się także na pochyłych powierzchniach.

Zastosowanie marmuru

Warto mieć na uwadze, że płytki imitujące kamień wykorzystywane są do dużych powierzchni pionowych. Mają mniejszą masę i zdecydowanie łatwiej jest je zamontować. Koniecznie trzeba pamiętać o zabezpieczeniu i właściwym stelażu. Sam klej może nie być wystarczająco mocny, żeby utrzymać płytki w pozycji pionowej. Dobrym rozwiązaniem jest najpierw rozłożenie płytek na sucho w celu sprawdzenia, czy efekt będzie zadowalający. W sprzedaży jest dostępnych wiele wzorów i odcieni, dlatego warto przed przyklejeniem ułożyć je na kilka sposobów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie ma wielu materiałów o takich możliwościach, jak marmur. Kamień pasuje najlepiej do pomieszczeń, z których często się korzysta, czyli salon oraz korytarz. Białe płytki marmurowe dobrze sprawdzą się także w łazience. Płytki marmuropodobne można ułożyć przed domem, dzięki czemu będą stanowiły zabezpieczenie przed wilgocią. Na rynku najwięcej jest płytek marmurowych do kuchni. Do usuwania zabrudzeń wystarczy zwykła ściereczka z wodą.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *