Rate this post

Każda posesja powinna zostać ogrodzona, aby zabezpieczyć się przed nieproszonymi gośćmi i zwiększyć bezpieczeństwo domowników. Ogrodzenie pełni też funkcję reprezentacyjną, dlatego należy mieć na uwadze walory nie tylko praktyczne, ale też estetyczne. Możliwości jest naprawdę wiele, można wybrać płot murowany, drewniany lub metalowy. Ciekawą opcją są też ogrodzenia kompozytowe, gabionowe, betonowe. Jeszcze innym rozwiązaniem będzie żywopłot, co również ma wiele zalet.

Ogrodzenie murowane w różnych odsłonach

 

Wielu inwestorów decyduje się na ogrodzenie murowane z względu na jego trwałość, solidność i wysokie walory estetyczne. Jeśli komuś zależy na tym, aby całkowicie odgrodzić się od otoczenia, zapewnić domownikom poczucie bezpieczeństwa i prywatności, to szczelny i wysoki płot murowany będzie strzałem w dziesiątkę. Ponadto ogrodzenie z tego muru wygląda bardzo elegancko i jest niezwykle trudne do sforsowania przez potencjalnego włamywacza. Zawsze można też zdecydować się na rozwiązanie mieszane, czyli murowane słupki i ażurowe przęsła wykonane z drewna lub innego surowca. W przypadku ogrodzenia murowanego można liczyć na szeroki wachlarz wyboru. Stawia się je z cegieł klinkierowych, naturalnego kamienia lub betonowych bloczków. Chociaż budowa płotu murowanego wiąże się z wysokimi kosztami, to jednak będzie to długoterminowa inwestycja. Posłuży on użytkownikom przez wiele lat i to w niezmienionej formie. Jest odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i pasuje praktycznie do każdej aranżacji ogrodowej.

Na jakie ogrodzenie murowane się zdecydować?

Bardzo popularne są ogrodzenia murowane wykonane z kamienia naturalnego. Bardzo ważne jest jednak to, aby kupić surowiec ze sprawdzonego źródła, dobrej jakości. Nie powinno się oszczędzać na fundamentach. Niezwykle wytrzymałe i praktycznie niezniszczalne są płoty murowane z granitu, bazaltu, kwarcytu, porfiru. Wysokie walory estetyczne mają ogrodzenia powstałe piaskowca i wapienia. Są to skały ciepłych barwach, chropowatej fakturze, pięknie komponują się z ogrodową roślinnością. Ciekawa opcją jest też płot z kamienia polnego, które wyróżnia się unikalnym wyglądem ze względu na zróżnicowaną kolorystykę. Za jego pomoc buduje się mur dziki, co pozwala na otrzymanie nieregularnej powierzchni.

Z dużych kamieni łamanych lub polnych wykonuje się mur cyklopowy. Jeśli ułoży się kamienie łupane poziomo, to powstanie mur warstwowy. Z kamieni ciosanych lub łupanych można zbudować mur rzędowy. Ogrodzenie powstałe z kamienia jest bardzo wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nowoczesne ogrodzenia murowane powstają z cegły elewacyjnej, mogą mieć różne odcienie. Nie ma też problemu z dobraniem odpowiedniego koloru spoin i faktur cegieł. Przy wyborze gardenia warto mieć na wadze to, aby pasowało ono zarówno do elewacji budynku, jak i otoczenia. W przypadku budowy ogrodzenia z cegły klinkierowej lub licowej nie są potrzebne żadne dodatkowe zabiegi. Z kolei ogrodzenia z cegły ceramicznej oraz bloków betonowych i silikatowych wymagają już przeprowadzenia prac wykończeniowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *