Co warto wiedzieć o łupku?

Łupki cieszą się coraz większą popularnością, wynika to z ich wysokich walorów użytkowych i estetycznych. Wspaniale sprawdzają się zarówno we wnętrzach, jak i na tarasie lub w ogrodzie. Jeśli komuś zależy na dekoracyjnym parapecie, to idealnie sprawdzi się łupek. Najczęściej wykorzystuje się go do wykończenia posadzki. Można też przyozdobić nim ściany lub obudowę kominka. Na zewnątrz posłuży do wykończenia elewacji budynków, można użyć także go do wzniesienia ogrodzenia lub do ułożenia ścieżki. Płytki łupkowe mają szerokie zastosowanie, niemalże nieograniczone. Cechują się niezwykłą trwałością, posłużą w niezmienionym stanie przez kilkaset lat.

Co to jest łupek?

Wiele osób zastanawia się, czy łupek to kamień, odpowiedź jest twierdząca. Może to być skała osadowa lub metamorficzna. Wystarczy podzielić go na mniejsze kawałki, aby powstały płytki niewymagające żadnej dodatkowej obróbki. Oczywiście można przycinać skały zgodnie z własnymi preferencjami, ale nieregularny kształt łupka jest jego ogromnym atutem. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych. Najczęściej spotyka się łupek w ciemniejszych kolorach, czyli odcieniach czerni i grafitu. Może być także brązowy, niebieski, zielony, nawet rudy i złoty. Nie brakuje również płytek łupkowych wielobarwnych, które prezentują się bardzo efektownie. Na korzyść łupka przemawia jego unikalność. Jeśli ktoś kto stworzyć oryginalną aranżację wnętrza, to powinien zainteresować się tym naturalnym surowcem. Może mieć ciekawe kształty i niestandardowe wybarwienie. Na korzyść łupka przemawia jego uniwersalne zastosowanie. Sprawdzi się wszędzie, na ścianie, posadzce, dachu, elewacji, w ogrodzie. Będzie to wieloletnia inwestycja, bo jego trwałość wynosi setki lat. Plusem będzie również bezproblemowe utrzymanie w czystości płytek łupkowych. Nie trzeba przejmować się kosztowną i trudną konserwacją.

Co warto wiedzieć o łupku

Do czego wykorzystać łupek?

Świetnie sprawdza się łupek naturalny na taras i altanę. Można z niego ułożyć ścieżkę w ogrodzie. Jego powierzchnia jest bardzo zróżnicowana pod kątem kształtów i wybarwienia, dlatego prezentuje się bardzo efektownie. Jako podbudowa wystarczy kruszywo. Łupek posłuży również do wykonania unikalnego ogrodzenia, niezwykle trwałego i estetycznego. Sprawdzi się również jako materiał dekarski. Można nim pokryć dach, wykończyć elewację. Obecnie jest to wręcz pożądany trend. Coraz więcej osób decyduje się na pokrycie dachu płytkami łupkowymi w wersji czarnej, grafitowej lub ciemnoszarej. Widać to przede wszystkim w przypadku nowoczesnego budownictwa. Oczywiście nie jest to łatwe zadanie, Chociażby ze względu na sporą wagę materiału. Warto powierzyć je profesjonalistom, którzy mają doświadczenie w montażu płytek łupkowych. Jest wiele sposobów na wykończenie nimi dachu, można układać z nich rozmaite wzory. Łupek wspaniale odnajduje się także we wnętrzach, szczególnie na podłodze, schodach, ścianach, parapetach. Płytki łupkowe mogą mieć nieregularne krawędzie lub wygładzoną powierzchnię. Łupek pełni też funkcje forniru kamiennego, który świetnie sprawdza się do wykańczania ścian i frontów mebli.

Dodaj komentarz