Rate this post

Marmur należy do najszlachetniejszych i najbardziej eleganckich materiałów budowlanych. Marmur już od wielu lat uważany jest za synonim luksusu. Wciąż jest on bardzo popularny właśnie ze względu na swój doskonały wygląd i walory użytkowe. Co trzeba wiedzieć o marmurze? Jak go czyścić? Czym przykleić?

Jaki klej do marmuru?

Jeśli chodzi o wybór kleju do marmuru, to jest on dość prosty. Przede wszystkim należy wybierać wyłącznie takie kleje, które są dedykowane do marmuru. W przypadku kamienia naturalnego jego rodzaj ma ogromne znaczenie dla typu kleju, jaki jest potrzebny. Klej powinien też zostać dopasowany do temperatury, w jakiej będzie musiał być użyty. Innego kleju użyjemy na zewnątrz, innego w domu, a jeszcze innego w przypadku konstruowania obudowy do kominka.

Czym czyścić marmur na podłodze?

Do mycia marmuru na posadzce nie trzeba wcale używać specjalnych środków. Do czyszczenia doskonale sprawdzi się roztwór wodny łagodnego detergentu o neutralnym pH, np. płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie. Bardzo ważne jest, by nie używać do czyszczenia druciaków czy twardych szczotek. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po miękką gąbkę albo ściereczkę z mikrofibry.

Czym skleić marmur?

Marmur jest piękny, ale dość łatwo go uszkodzić. Stąd też zdarza się, że na marmurowych płytkach pojawiają się pęknięcia i skruszenia. Gdy tak się stanie, nie można załamywać rąk, ale trzeba po prostu przejść do działania. W przypadku niewielkich ubytków można uzupełnić je żywicą epoksydową albo specjalistycznym klejem do kamienia naturalnego, jaki można kupić w większości sklepów budowlanych. W przypadku dużych pęknięć i ubytków można uzupełnić je szpachlówką samochodową. W sklepach z farbami dostępna jest zwykle taka w kolorze żółto-brązowym. Zwykle marmur ma zupełnie inny odcień, więc taka szpachlówka będzie na nim widoczna. By móc przyjrzeć się szerszej palecie barw, dobrze jest udać się do sklepu kamieniarskiego. To właśnie w nim będzie szpachlówka w takiej ilości odcieni, że możliwe będzie znalezienie tego najbardziej dopasowanego do koloru pękniętej płytki. Po użyciu żywicy lub szpachlówki warto też pamiętać o wypolerowaniu powierzchni po to, by ją ujednolicić.

Jaka fuga do marmurowych płytek?

Do marmurowych płytek nada się fuga silikonowa, epoksydowa i cementowa. Dobrej jakości fuga cementowa nie pęka, nie kruszy się i jest elastyczna. Taka fuga ma barwniki, które nie migrują do kamienia i go nie barwią. Nadaje się ona do wykorzystania jej na zewnątrz. Fugi silikonowe są bardzo elastyczne. Są też odporne na warunki zewnętrzne, wodę, wilgoć, temperatury czy środki chemiczne. Te najlepszej jakości są też odporne na pleśń, więc doskonale nadają się do wykorzystania ich w łazienkach albo innych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Tutaj trzeba zaznaczyć, że do marmuru nadają się wyłącznie neutralne silikony, czyli takie, które nie zawierają acetoksów, czyli octanów i kwasów. Fugi epoksydowe nadają się jedynie do używania ich na zewnątrz i są dość drogie. Trzeba jednak pamiętać, że są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *