Rate this post

BLATY KWARCYTOWE

Blaty granitowe są już popularne i stosowane w wielu domach. Jednak coraz więcej z osób wybierających materiał na blaty do swojej kuchni decyduje się jednak na rodzaj kamienia w postaci kwarcytu naturalnego. Powody, dla których warto wybrać kwarcyt są zarówno użytkowe jak i wizualne.

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ BLATY KWARCYTOWE?

Materiał ten często mylony jest z blatami z konglomeratu. Kwarcyt jest naturalnie występującym kamieniem wydobywanym podobnie jak granit. Konglomerat to mieszanka piasku kwarcowego z żywicami produkowanymi przez człowieka. Kwarcyt jest minerałem, powstaje gdy piaskowiec przechodzi naturalny proces metamorficzny i przekształca się w twardą skałę. Wysokie ciśnienie pod skorupą ziemską tworzy te skały przez miliony lat.

BLATY Z KWARCU

Kwarcyt podkreśla piękno Twojego blatu oraz całej kuchni. Wygląd kamienia został porównany przez samych klientów do marmuru. Ze względu na podobieństwa w wyglądzie często hurtownie błędnie klasyfikują marmur jako kwarcyt co może prowadzić do problemów podczas użytkowania w kuchni. Marmur to kolejny rodzaj skały metamorficznej, jednak posiada w sobie duże ilości wapienia, ma mniejszą wytrzymałość i trwałość szczególnie przy zastosowaniu w kuchni. Z drugiej strony kwarcyt posiada więcej zalet bardziej użytkowych niż marmur. Dodatkowa zaletą jest fakt, że przez niektóre kwarcyty przenika światło, dlatego można je zastosować z podświetleniem led aby zwiększyć efekt wizualny oraz podkreślić piękno natury.

CZY BLATY KWARCYTOWE MUSZĄ BYĆ KONSERWOWANE?

Tak muszą, podobnie jak granit. Unikalne właściwości kwarcytu sprawiają, że jest on wysoce odporny na trawienie przez kwasy spożywcze, zarysowania i plamienie bardziej niż granit. Jednak nadal zalecamy konserwację kamienia aby lepiej uszczelnić jego strukturę, ponieważ może się zdarzyć, że miejscami kamień będzie rzadszy i jego chłonność zwiększona. Dlatego aby utrzymać go w doskonałym stanie na długie lata zalecamy konserwację poprzez impregnację blatów kuchennych wykonanych z kwarcu naturalnego.

JAK CZYŚCIĆ BLATY KWARCYTOWE?

Zaleca się czyszczenie kamienia za pomocą bezkwasowego preparatu, łagodnego z zawartością mydła o niskim pH i wody lub
dedykowanych środków czyszczących przeznaczonych do kamienia z profesjonalnego sklepu. Blaty kwarcytowe, podobnie jak każdy kamień, powinny być impregnowane co rok a najpóźniej do dwóch lat, w zależności od intensywności użytkowania. Jeżeli natomiast nie posiadasz żadnych środków a musisz umyć blat nie stosuj potocznych płynów do mycia naczyń lepiej umyj go czysta wodą i wytrzyj do sucha. Jednak nie możesz robić tego ciągle. Kwarcyt jak każdy produkt naturalny potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji preparatami przeznaczonymi do tego celu.

KWARCYTOWE BLATY KUCHENNE TO DOBRY WYBÓR, KTÓRY DAJE WIELE KORZYŚCI.

Ten materiał, podobnie jak granit, ma ograniczoną porowatość, co zwiększa jego właściwości antybakteryjne, odporne na pleśń ale przede wszystkim są łatwiejsze do czyszczenia. Podobnie jak blaty granitowe, raz w roku wymaga konserwacji, aby utrzymać i zmniejszyć jego chłonność.

Jeśli kochasz wygląd marmuru, ale chcesz mieć bardziej wytrzymały blat, kwarcyt to świetna opcja. Kwarcyt jest odporny na promieniowanie UV, i jest idealny nawet do używania na zewnątrz przy blatach grillowych lub w przestrzeni z dużą ilością naturalnego światła.

Kwarcyt występuje naturalnie w różnych kolorach (biały, szary, różowy, czerwony, żółty, niebieski, zielony i beżowy.
Swoją struktura i niepowtarzalnym wyglądem olśniewa, zauroczy i zadowoli każdego użytkownika kuchni. Jednak wykonanie i obróbka naturalnego kwarcu nie jest łatwa. Wymaga od kamieniarza dużego doświadczenia, obycia i użycia odpowiednich narzędzi. Takie wykonanie blatów musi zrobić dobry kamieniarz lub solidna firma kamieniarska. W przeciwnym razie jego wykonanie i montaż może pozostawiać dużo do życzenia.

Dodaj komentarz