4.2/5 - (13 votes)
blaty kwarcowe

Jeśli marzy nam się wykończenie wnętrz kamieniem naturalnym, ale borykamy się z ograniczonym budżetem, warto zwrócić uwagę na konglomerat kwarcowy. Wykonany z niego blat idealnie sprawdzi się w kuchni ze względu na swoje unikalne walory użytkowe i estetyczne. Tego typu produkty cieszą się rosnącą popularnością w przypadku mebli kuchennych. Oczywiście zakres zastosowania konglomeratu kwarcowego jest zdecydowanie szerszy, gdyż zapewnia on spore możliwości aranżacyjne. Ze względu na liczne zalety tego surowca, inwestorzy sięgają po niego coraz chętniej. Pora przekonać się, z czego dokładnie to wynika.

Czym są blaty kwarcowe?

Blaty kwarcowe powstają z konglomeratu kwarcowego, czyli ze zmielonego kwarcu. Bazą jest wobec tego naturalny kamień, do którego w następnym etapie dodaje się żywicę poliestrową lub akrylową. Kwarc jest zawsze najpierw starannie dobierany, oczyszczany, rozdrabiany i przesiewany. Konglomerat kwarcowy idealnie nadaje się do kuchni ze względu na to, że można z niego wykonać blat o dowolnych wymiarach. Ponadto specyficzne właściwości tego materiału wspaniale sprawdzają się w przypadku mikroklimatu panującego w kuchni. Chodzi tutaj o kontakt z wodą, wysoką temperaturą, substancjami chemicznymi itd.

Blaty kwarcowe stanowią świetną alternatywę dla granitowych. Posiadają mniejszą wagę, dlatego nie ma konieczności stosowania dodatkowego wzmocnienia w przypadku szafek. Co więcej, konglomerat można dowolnie formować i barwić. Przewaga blatów kwarcowych nad granitowymi wynika też z tego, że te pierwsze są przyjemniejsze w dotyku. Chodzi tutaj nie tylko o gładkość, ale również o przyjmowanie przez surowiec temperatury otoczenia. Nie trzeba wobec tego przejmować się nieprzyjemnie zimnym blatem, jak ma to miejsce w przypadku wersji wykonanych w pełni z kamienia.

Poznaj zalety blatów wykonanych z konglomeratu kwarcowego

Blaty kwarcowe cechują się niezwykłą trwałością i brakiem podatności na działanie wysokich temperatur. Są w stanie wytrzymać bez uszczerbku nawet do dwustu stopni Celsjusza. Wyróżniają się wysoką odpornością na działanie promieniowania słonecznego, ścieralność, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i zaplamienia. Nie trzeba martwić się o to, że po wylaniu na blat tłuszczu lub jakiejś barwiącej substancji, dojdzie do powstania nieestetycznej, trwałej plamy. Wszystko to przekłada się na dłuższą żywotność konglomeratu kwarcowego. Wykonany z niego blat zachowa swoje pierwotne piękno przez długi czas. Użytkownicy cenią sobie także gładką i błyszczącą powierzchnię blatów kwarcowych, dzięki czemu łatwo utrzymać je w czystości. Są przyjemne w dotyku i posiadają wysokie walory estetyczne, przez co pełnią też funkcję dekoracyjną.

W przypadku blatów kwarcowych można mówić o uniwersalności, gdyż sprawdzą się one w każdej kuchni. Można sobie na nie pozwolić nawet przy wieloosobowej rodzinie, zwierzętach i małych dzieciach. Tego typu blaty cechują się bardzo niską absorpcją wody, której przecież nie brakuje w kuchni. Użytkownicy cenią sobie też równomierne wybarwienie, czyli jednolity kolor i estetyczne wykończenie blatu kwarcowego. Jest on odporny na działanie środków chemicznych, bez obawy o jego zniszczenie. Można wybrać dowolną grubość i rozmiar płyty, kształtować blat i połączyć go ze zlewozmywakiem. Z zalet wymienia się też sporą gamę kolorystyczną, montaż bez widocznych spoin.

Dodaj komentarz