Rate this post

Blaty granitowe jak łączyć? Jak czyścić gdzie kupić?

W domowych wnętrzach bardzo mile widziany jest kamień naturalny, czyli surowiec o unikalnych walorach użytkowych i estetycznych. Jak najbardziej warto się nim zainteresować, gdyż można go wykorzystać na wiele sposobów. Niezwykle praktyczne i eleganckie są blaty granitowe, które staną się długoterminową inwestycją, jeśli będą dobrej jakości i zadbamy o ich prawidłową pielęgnację.

blat granitowy

Jak łączy się blaty granitowe?

Decydując się na blat granitowy, trzeba zadbać o jego właściwy montaż. W przeciwnym razie nie będzie należycie spełniać swojej funkcji i zwiększy się nawet ryzyko jego uszkodzenia. Pierwszą kwestią jest wykonanie dokładnych rozmiarów, aby dopasować blat do mebli i ścian. Najbezpieczniej byłoby powierzenie tego zadania firmie, która przygotuje dla nas kamienny blat, bo z samodzielnym mierzeniem bywa różnie. Trzeba też uwzględnić różne otwory – na zlewozmywak czy umywalkę. Jako że blat z granitu jest ciężki, zwykle nie ma potrzeby sięgania po klej. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to należy go używać dopiero po ułożeniu granitu. Wystarczy lekko unieść blat, po czym wcisnąć w szparę silikon w kilku miejscach – tam gdzie styka się mebel z blatem.

Po opuszczeniu płyty wystarczy ją lekko docisnąć, a powstałe miejsca łączeń można zakamuflować silikonem w odcieniu dobranym do koloru kamienia. Będzie to wyglądało zdecydowanie bardziej estetycznie, bo łączenia przestaną się tak rzucać w oczy. Wypełnienie szczelin silikonem zmniejsza ich podatność na zabrudzenia, co ułatwia utrzymanie blatu w czystości. Silikon użyty do łączenia kamienia powinien być elastyczny, wysokiej jakości. Zadbać należy o to, aby wszystkie linie się zgrywały ze sobą i był zachowany właściwy poziom.

Jak prawidłowo czyścić blaty wykonane z granitu?

Granit w kuchni cieszy się dużą popularnością, idealnie sprawdza się w postaci blatu. Można mieć pewność co do tego, że nada każdej aranżacji wnętrza wyjątkowego charakteru, wprowadzi do niego elegancję i styl. Granit cenimy nie tylko za nieprzeciętną prezencję, ale też za dużą wytrzymałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne i działanie wysokich temperatur. Co więcej, blaty z granitu cechują się antybakteryjnością i niską nasiąkliwością. Do zachowania ich pierwotnego piękna przez długi czas, konieczne jest odpowiednie czyszczenie i pielęgnowanie kamienia naturalnego. Ważne będzie ścieranie z blatu nadmiaru wody i zabrudzeń, regularne impregnowanie. Do pielęgnacji i mycia blatów z granitu powinno się zawsze używać wyłącznie sprawdzonych i bezpiecznych środków. Unikać trzeba preparatów zawierających kwasy, wybielaczy, płynów do mycia szyb. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyposażenie się w profesjonalną chemię kamieniarską.

Gdzie kupić blaty granitowe?

Obecnie nie ma problemu z zakupem blatu granitowego, ale wybór zawsze powinien być dobrze przemyślany. Tego typu produkty znajdziemy nie tylko w sklepach z kamieniem naturalnym, ale też w marketach. Popularne dyskonty zaopatrują się zwykle w hurtowniach kamieni naturalnych, są pośrednikami, wobec czego trzeba liczyć się z wyższymi cenami. Tani blat granitowy powinien wzbudzić pewne wątpliwości, bo zwykle zaniżoną cena wynika ze jego słabej jakości i mniejszej wielkości płytę. Warto zaopatrywać się w renomowanej hurtowni kamienia naturalnego, która ma do zaoferowania wiele różnych rodzajów surowców, charakteryzujących się konkretnymi parametrami.

Zachęcamy do kontaktu. Chętnie doradzimy

Dodaj komentarz