Rate this page

Blaty granitowe czy marmurowe w kuchni?

Blaty kuchenne są nieodłącznym elementem każdego domu czy mieszkania. Przy wyborze materiału na blaty bierzemy pod uwagę trwałość, wygląd oraz elegancję. W wielu przypadkach wybór kierujecie na kamień naturalny.
Kamień ma wyjątkowe i niepowtarzalne piękno, którego nie mogą odtworzyć inne materiały. Dlatego po wielu setkach lat obecności w budownictwie pozostaje nadal bardzo popularnym materiałem.
I tutaj właśnie w tej chwili pojawia się pytanie jaki kamień?  Zaczynasz szukać i czytać i im dłużej zagłębiasz się w temat nie potrafisz odpowiedzieć sobie na zadane pytanie. Wiele artykułów ukierunkowuje na dwa rodzaje kamienia: marmur czy granit? Poniżej przedstawimy porównanie tych materiałów i postaramy rozwiać wszelkie wątpliwości jakie dotyczą tego wyboru. Abyście mogli podjąć świadomie decyzję dotyczącą wyboru odpowiedniego rodzaju kamienia.

Wygląd kamienia ma bardzo duże znaczenie przy wykończeniu kuchni.  Zarówno granit, jak i marmur są kamieniami całkowicie naturalnymi.

Granit to kamień ze skał magmowych lub metamorficzny, który składa się głównie z krzemionki, skalenia, miki i kwarcu. Kamienie oznaczone jako granit zwykle mają ziarnisty wygląd na swojej powierzchni w kształtach większych ziaren podobnych do równo ułożonych kamyczków lub mniejszych ziaren ukierunkowanych w nieregularny sposób tworząc nieraz niezwykłe obrazy.  Mogą mieć żyły, plamki różnego koloru przypominające ułożony piasek na plaży.  Granit występuje w szerokiej gamie kolorów, od bardzo jasnych po bardzo ciemne, a każda płyta ma zmienność kolorów na swojej powierzchni.

 

Marmur natomiast ma skład metamorficzny lub osadowy, wykonany głównie z kalcytu.  Niektóre „marmury” mogą być rodzajem kwarcytu lub kamienia na bazie kwarcu, a zielone „marmury” wykonane są z minerału zwanego serpentynitem. Marmur zwykle charakteryzuje się tym, że ma żyły i gładszą powierzchnię niż granit. Podobnie jak granit, marmur ma kolor od białego przez żółte, czerwone aż do czarnego i będzie miał pewną zmienność koloru na swojej powierzchni nawet na jednej tafli płyty.

Blaty granitowe czy marmurowe w kuchni?

 

 

Wygląd kamienia zarówno marmuru, jak i granitu różnią się od siebie pomiędzy płytami nawet z jednej partii bloku ponieważ minerały, które składają się na kolor kamienia, mogą się zmieniać w zależności od miejsca, z którego jest wydobyty.

Z tego powodu zawsze zaleca się odwiedzić skład lub hurtownię kamienia i wybrać kamień, z którego chcesz osobiście mieć swój blat.
Próbki marmuru lub granitu w salonie wystawienniczym nie zapewnią prawdziwej reprezentacji tego, jak będzie wyglądał kamień na blacie.

 

Jak odbywa się montaż marmuru i granitu?

Blaty z marmuru i granitu są wytwarzane i instalowane w ten sam sposób. Pomiary lub szablon jest tworzony przez firmę wykonującą blaty i ten sposób wymiar jest przenoszony na płytę kamienną z której będzie produkowany blat kuchenny.  Płyta jest planowana i cięta w celu dopasowania do szablonu i ma wykończoną krawędź oraz wycięcia na zlewozmywak i płytę indukcyjną lub gazową.

Płyta jest transportowana do miejsca montażu, a na konstrukcji szafek jeżeli jest taka potrzeba nakładamy punktowo klej silikonowy.  Niektóre cieńsze kamienne płyty mogą wymagać uprzedniego zainstalowania na szafkach podłoża ze sklejki na całości szafek aby je wzmocnić.  Ale płyta kamienna o grubości 3 cm może być zainstalowana bezpośrednio na szafach bez obaw o jej pęknięcie. Ostatni etap montażu to wykończenie łączeń blatów oraz styku ze ścianą lub oknem fugą silikonową dobraną pod kolor kamienia, która zabezpieczy przed ewentualną rozlaną wodą oraz nieestetycznym wyglądem.

Co jest droższe marmur czy granit?

Koszty marmuru czy granitu są bardzo zbliżone do siebie więc tutaj dużych różnic pomiędzy tymi kamieniami raczej nie ma. Koszty produkcji, instalacji, wycinania otworów i zbrojenia elementów kamiennych na blaty są w przybliżeniu takie same.

Czy granit i marmur jest odporny na ciepło?

Zarówno granit, jak i marmur są odporne na ciepło. Oba rodzaje kamieni powstały w wyniku ciepła, albo przez aktywność wulkaniczną, albo przez ogromne ilości ciepła i ciśnienia w ziemi.  Zazwyczaj gorące garnki nie przeszkadzają ani kamieniom, ani nie odbarwią się po wpływem temperatury gdy zostaną postawione gorące.

Który kamień jest trwalszy?

Wytrzymałość wybranego kamienia na blatach w kuchni zależy od jego rodzaju. Większość marmurów jest z kalcytu lub wapienia, który jest bardzo miękkim i porowatym minerałem. Oznacza to, że marmur z większym prawdopodobieństwem wchłonie plamy i wytrawi swoją powierzchnię lub z czasem straci swój połysk pod wpływem użytkowania. Marmur jest  mniej odporny na kwasy kuchenne jak soki z cytrusów, kiszonek a także alkoholi jak wino.  Posiadanie szlifowanego lub matowego wykończenia marmurowego blatu może pomóc ukryć niektóre powstałe defekty. Jednak nie wszystkie marmury są aż tak miękkie. Zielony marmur, wykonany z serpentynitu, nie trawi się tak łatwo, ale jednak po pewnym czasie użytkowania również i na nim widać pewne powstałe defekty, które nie pomagają w utrzymaniu blatu w nienagannym stopniu. Marmur również jest mniej odporny na zarysowania np. podczas cięcia nożem lub nawet przesuwania twardych rzeczy po blacie.

Granit może znacznie się różnić w zakresie trwałości. Prawdziwe, magmowe granity są odporne na przebarwienia i trawienie w tym kwasy kuchenne. Także granity ww kolorze czarnym są odporne na zarysowania oraz małochłonne.

Granity w jasnym kolorze są tak naprawdę dolomitami, które są kamieniem metamorficznym. Mogą one bardziej być podatne na zarysowania lub mogą się bardziej brudzić z powodu większej chłonności. Ale bez obaw nadal są one znacznie twardsze od marmurów. Wymagają tylko większej uwagi i dostosowania do zaleceń pielęgnacji i konserwacji kamienia.

konserwacja kamienia

Czy konserwacja kamienia jest konieczna?

Każdy kamień naturalny w tym granit czy marmur ma swój wymagany poziom konserwacji oraz pielęgnacji. Z uwagi że jest to produkt naturalny posiada on swoją chłonność. W tym celu zalecana jest przynajmniej raz w roku impregnacja blatów przed wodą aby ograniczyć jego chłonność oraz zaplamieniem aby rozlane soki nie wniknęły w strukturę kamienia pozostawiając plamę. Dodatkowo w ramach pielęgnacji i utrzymania walorów estetycznych blatów zalecane jest używanie dedykowanych płynów myjących do blatów kamiennych  zawierających naturalne mydełka oraz impregnat który wspomaga i przedłuża żywotność wcześniej wykonanej impregnacji.

Wniosek

Jeśli chcesz zapewnić sobie eleganckie, trwałe i zawsze piękne blaty kuchenne to na pewno kamień naturalny jest odpowiednim wyborem.
Rozważ tylko czy marmur lub granit. Marmur wymaga większej rozważności podczas użytkowania natomiast granit jest mniej inwazyjny i mniej wymagającym materiałem.
Jednak każdy z nich zabierze Twoją kuchnię lub łazienkę na wyższy poziom luksusowego życia oraz niepowtarzalnego wyglądu Twojej kuchni.