zdjęcie animacji zdjęcie animacji zdjęcie animacji zdjęcie animacji zdjęcie animacji zdjęcie animacji
 
 
 
 
Zapraszamy Państwa
do zapoznania się z zawartością naszego serwisu.
 
Chętnie służymy radą i pomocą oraz bardziej szczegółowymi informacjami
o możliwości zastosowania naturalnego kamienia i o naszych usługach.
 
 
 


   Zeskanuj kod QR i miej nas pod ręką  
                                                             
                    
                                                                                
FAQ pytania
Jeśli masz jakieś pytania, których nie ma w tej sekcji, prosimy skontaktować się z nami. 
Z poniższej listy wybierz jeden z tematów:

  - KAMIENIARSTWO BUDOWLANE 

  - KAMIENIARSTWO NAGROBKOWE 
 
 
KAMIENIARSTWO BUDOWLANE
 
Czym jest granit?
Granit to często spotykana, lita, skała magmowo-głębinowa, średnio- lub grubokrystaliczną.
Granit przybiera różne barwy, takie jak: szara, białoróżowa, zielona, czerwona, czarna i inne. Ze względu na łatwość otrzymania dużych bloków, cięcia i polerowania oraz bogatą i piękną kolorystykę, używany jest w budownictwie jako kamień budowlany i dekoracyjny. Wypolerowany kamień pozostaje piękny nawet przy wieloletnim intensywnym użytkowaniu, co sprawia, ze granit jest idealnym materiałem na posadzki, blaty, kuchenne, meble ogrodowe i wiele innych.

Czym jest marmur?
Marmur to skała metamorficzna powstała z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu.
Od starożytności stosowany jest jako cenny materiał budowlany, rzeźbiarski oraz architektoniczny.
Marmury wyróżniają się przepiękną gamą kolorów, od całkowicie białych poprzez zielone, niebieskie aż do bardzo ciemnych.
Ich wadą jest natomiast nieduża odporność na ścieranie.

Czy mogę zamontować swoje blaty samemu?
Tak, jednak należy pamiętać że kamień jest materiałem ciężkim i w związku z tym ,do położenia blatów trzeba zorganizować trzech lub czterech pomocników. Bardzo ważną rzeczą są też dokładne pomiary i montaż. Trzeba uważać aby blaty nie pękły przy montażu.
Można również zlecić pomiary i montaż naszej firmie, gdzie unikniesz błędów pomiarowo-montażowych.

Czy są dostępne inne kolory niż na Waszej stronie?
Nasz wybór odzwierciedla zainteresowanie na rynku. Nasza firma współpracuje z lokalnymi jak i zagranicznymi dostawcami kamienia. Staramy się wyszukiwać atrakcyjne materiały w korzystnej cenie. Jeżeli jednak jesteś zainteresowany kamieniem, którego nie ma w Naszej ofercie - wystarczy zapytać a poszukamy dla Ciebie wymarzony kamień.

Czy mój granit będzie wyglądał tak samo jak na stronie?
Próbki widoczne na stronie są jako cyfrowe obrazy. Pomimo tego, że staramy się, aby jak najlepiej odzwierciedlały rzeczywisty wygląd materiału, to zdjęcia nigdy nie uchwycą dokładnej natury kamienia. Różnica w kolorze, granulacji czy wielkości ziaren daje naturalnemu kamieniowi ten wyjątkowy niepowtarzalny charakter i może się różnić odcieniami oraz intensywnością kolorów.

Czy możecie zrobić elektryczne i hydrauliczne podłączenia?
Nasza firma specjalizuje się w produkcji kamienia naturalnego i montażu. Nie prowadzimy takich usług. Dlatego też nie możemy podejmować odpowiedzialności za elektryczne, hydrauliczne czy gazowe podłączenia. Należy zlecić takie usługi firmie montażowej która wykona podłączenia profesjonalnie i zagwarantuje poprawność podłączeń instalacyjnych. 

Czy można zarysować kamień podczas codziennej eksploatacji?
Zarówno marmur jak i granit można zarysować. Marmur jest materiałem miękkim i łatwiej może dochodzić do zarysowania, natomiast granit jest ciężko zarysować trzeba by użyć tępego narzędzia zrobić to specjalnie.

Czy można poplamić kamień naturalny?
Tak! tylko tłuszczem, tuszem itp. Należy jednak pamiętać o impregnacji blatu profesjonalnymi środkami. Takie właśnie bezpieczne preparaty posiadamy w sklepie internetowym  http://www.do-kamienia.pl.

Czy są jakieś specjalne sposoby pielęgnacji kamienia?
Jeżeli nie mamy specjalistycznych środków, to do zmywania powierzchni granitowych używamy czystej wody. W przypadku marmuru tylko czystej wody.
Błędem jest mycie wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub innymi środkami higieny sanitarnej.
Jeśli posiadamy elementy z kamienia narażone na poplamienie należy je zaimpregnować odpowiednimi środkami do kamienia takich firm jak np Lithofin,
Tego typu środki można zakupić również w naszej firmie.

Jak często należy wykonać impregnację?
To zależy od intensywności używania, inna jest odpowiedź dla kabiny prysznicowej czy ladzie przy zlewie, a inna dla płytek czy okładziny kominkowej. Bezpiecznym uproszczeniem jest przyjęcie, że raz na rok. Na szczęście to prosta czynność polegającą na nałożeniu specjalnego środka na materiał dwu krotne i po odczekaniu kilkunastu minut pozostały nadmiar usunąć miękką szmatką lub froterką.

Co się stanie jeśli nie wykonamy mimo wszystko konserwacji, a kamień się zaplami tłuszczem?
W przypadku zabrudzenia tłuszczem, bądź tuszem należy niezwłocznie zmyć plamę zanim kamień wchłonie brud do środka. Kamień nie zaimpregnowany ma właściwości higroskopijne.
Jeśli mimo wszystko dopuścimy do powstania głębokich plam możemy je wywabić specjalnymi środkami. Nie ma jednak stu procentowej gwarancji że uda się takie zabrudzenia usunąć całkowicie. Jednak jest to proces złożony i kosztowny.

Jak otrzymać wycenę?
Wystarczy wysłać szkic na nasz adres e-mail czy fax i w ciągu 2 dni otrzymasz wycenę. To nie są finalne wymiary, więc nie trzeba sie martwić dużą dokładnością na tym etapie. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt.

Czy warto kupować wyroby syntetyczne?
Marmur i granit są o wiele wartościowsze (choć w podobnej cenie) niż jakikolwiek syntetyk /tak jak diamenty naturalne i sztuczne/. Głębia i charakter naturalnego kamienia nie może być osiągnięte przez żadną zrobioną przez człowieka powierzchnię. Naturalny kamień nabiera wartości z czasem zwiększając wartość twojego domu. Wyroby syntetyczne są powtarzalne co znacznie odbiega od naturalnego kamienia. A w większości przypadków szbko ulegają zniszczeniu przez soki o kwasy wsytępujące w kuchni co w dalszej kolejności prowadzi i tak do wymiany blatu.

Z czego zamówić blat kuchenny ?
Zdecydowanie najlepszym kamieniem na blaty kuchenne jest granit. Często stosowany jest także konglomerat kwarcowy występujący również w jasnych kolorach gdzie wspaniale zastępuje korian. Kwarco-granit znany jako Silestone tak jak granit nie daje się rysować nawet przy dużym nacisku i ostrym narzędziu. Również można zastosować różne wykończenia powierzchni blatów m.in. szczotkowane, matowe, polerowane, antico.

Czy koniecznie trzeba impregnować blaty kuchenne?
Każdy kamień bez impregnacji zachowuje się jak niemalowane drewno – chłonie płyny i kolory w nich zawarte. Impregnacja to nie tylko zabezpieczenie powierzchni lecz przede wszystkim zamknięcie porów w środku kamienia naturalnego, dzięki czemu uniemożliwiamy jaką kolwiek chłonność. Jeśli blat zostanie należycie zaimpregnowany dobrej klasy impregnatem pozostaje nam tylko pielęgnacja.

Co zrobić gdy kuchnia jest bardziej skomplikowana ?
Proponujemy wykonanie dużych blatów z jednego kawałka kamienia. Jeżeli jest to możliwe. Często kuchnia ma literę U lub L. Wtedy łączenia dokonuje się przy załamaniach lub w newralgicznych i mało widocznych miejscach jak pod zlewozmywakiem (jeśli nakładany) lub płytą grzewczą. Łączenia wypełniane są żywicami epoksydowymi dobieranymi pod kolor danego kamienia dzięki czemu stają się praktycznie niewidoczne.

Czy schody wykonane z kamienia naturalnego są śliskie ?
Szczególnie w przypadku schodów zewnętrznych wykonywane są one z kamieni o wykończeniu płomieniowanym (wysoka temperatura nagrzewa punktowo kwarc i staje się on ostry). Dzięki tej obróbce powierzchnie schodów są bardzo chropowate. Innym wyjściem jest zastosowanie pasków antypoślizgowych w postaci naklejanej ( guma ), lub w postaci wykonania pasków poprzez nacięcie lub młotkowanie kamienia ) . W przypadku schodów wewnętrznch nie ma potrzeby wykonywania systemu antypoślizgowego ponieważ suchy kamień nie jest bardziej sliski od typowych wykończeń drewna czy płytek.

Czy na schody zewnętrzne schody można stosować kamień?
Jak najbardziej – przede wszystkim granit. To bardzo trwały materiał polecany na zewnątrz nie ulegający rozkładowi przy działaniu trudnych warunków atmosferycznych. Sugerujemy jednak by miał antypoślizgową powierzchnię, był: piaskowany, płomieniowany lub groszkowany lub posiadał paski antypoślizgowe.

Jak pielęgnować kamienie naturalne ?
Sugerujemy do stałej pielęgnacji ciepłą wodę i lekkie detergenty. Odradzamy pasty, płyny, woski i inną chemię do codziennego czyszczenia. Pasty i chemia nadająca szybko połysk lecz często nawarstwiają śladowe ilości wosku przez co po pewnym czasie brud i kurz błyskawicznie osiadają na powierzchni. Płyny mogą doprowadzić do zniszczenia poleru na kamieniu co pogorszy efekt wizualny. Co pewien czas należy używać mocnych i specjalistycznych preparatów do czyszczenia , impregnacji i pielęgnacji kamienia naturalnego. UWAGA: Należy stosować wyłącznie preparaty profesjonalne polecane przez firmy kamieniarskie.
Takie środki można nabyć również w Naszej firmie.

Czy kamienie naturalne a w szczególności marmur chłoną wodę ?
Niezabezpieczony należycie wchłania wodę jak niemalowane drewno.
Czysta woda odparuje w większości przypadków nie pozostawiając plam. Problem jeśli mamy do czynienia z płynami kolorowymi np. herbata, kawa, soki.
Przypominamy ponownie : IMPREGNACJA, preparaty te można kupić w sklepie do-kamienia.pl

Gdy zarysuje się element z kamienia naturalnego. Co dalej robić ?

Przy płytkich rysach stosuje się pastę polerska i filc. Jeśli rysa jest głęboka można zastosować mechaniczne maszyny polerskie, lub też wypełnić rysę (także ubytek, skazę, ukruszenie) żywicą transparentną i dokonać polerowania powierzchni.

Jak gruby powinien być parapet 2cm czy 3cm ?
W zależności od potrzeb projektu : przy długich i bardziej wystających z muru parapetach stosujemy 3 cm kamień, natomiast przy krótkich lub wąskich w zupełności wystarczy kamień 2 cm.

Czy na podłogę podgrzewaną można położyć marmur lub granit ?
Zdecydowanie można, kamień jest materiałem który kumuluje ciepło i powoli go oddaje co znacznie wspomaga oszczedności w ogrzewaniu. 

Jednak należy pamiętać o małej fudze, specjalnym montażu na klej do podłóg ogrzewanych oraz o zachowaniu zgodności kompozycji na podłodze z dylatacjami podłoża.

Co zrobić jeśli wyszczerbił się schodek kamienny ?
Można w tym przypadku podszlifować uszczerbek; dokleić ukruszony fragment na żywicy epoksydowej dobranej kolorystycznie i wypolerować. Przy dobrze wykonanej pracy nie zostanie widoczny ślad.

Czy na parapecie z kamienia można stanąć ?
Jeżeli jest w prawidłowy sposób zamontowany ( na klej lu pianka na całości parapetu) i nie jest wysunięty więcej niż 50% poza obręb murku – nie powinno być żadnych problemów.

Czy na parapecie z kamienia można postawić kwiatki ?
Tak, ale radzimy stosować podstawki, ponieważ może się zdarzyć, że brudna woda, która wyleje się z kwiatków spowoduje powstanie trudnych do usunięcia zacieków.

Jaka jest różnica między marmurem a granitem?
Choć obydwa te kamienie wydobywane są z ziemi, granit i marmur (oraz pochodne marmuru, jak wapień, onyks, trawertyn) znacznie różnią się od siebie. Granit powstaje głęboko w skorupie ziemskiej w wyniku krystalizacji minerałów, w bardzo wysokich temperaturach, co daje mu ogromną trwałość i twardość. Marmury (oraz wapienie, trawertyny, onyksy) powstają w wyniku osadzania się szkieletów i skorup zwierzęcych, materii roślinnej oraz mułu na dnach zbiorników wodnych. Proces skamienienia trwa miliony lat. Ponieważ głównym składnikiem marmuru jest wapno, jest on podatny na działanie kwasów występujących np. w occie lub sokach z owoców cytrusowych.

Czy mogę zastosować marmur lub granit do budowy blatu kuchennego?
Typowym zastosowaniem marmuru są blaty łazienkowe, obudowy jacuzzi oraz kominki, jednak możliwe jest również jego wykorzystanie w kuchni. Odradzamy jednak takie rozwiązanie ze względu na podatność marmuru na zadrapania oraz działanie kwasów występujących np. w occie, ketchupie, itp. Działanie wielu chemikaliów może również osłabić połysk kamienia.
Granit jest z kolei uważany za niemal najtwardszy istniejący kamień: nie ulega działaniu kwasów, jest odporny na zadrapania narzędziami kuchennymi oraz typowe dla kuchni wysokie temperatury.

Czy muszę kupić całą płytę kamienia aby wykonać blaty?
Płyty zawsze sprzedajemy nietknięte. Kupno płyty kamienia przypomina kupno tkaniny - producent, podobnie jak szwaczka czy krawiec, kupuje surowy materiał aby z niego wykonać dla Ciebie gotowy produkt. W cenie kompletnego wyrobu zawarte są koszty transportu materiału, szlifowanie, polerowanie, przewiezienie poszczególnych fragmentów do klienta i właściwa instalacja. Niezbędna ilość materiału jest uzależniona od projektu oraz ilości zniszczonego kamienia. Zadaniem producenta jest zminimalizowanie materiału zniszczonego oraz jak najlepsze wykorzystanie naturalnego piękna, faktury i wzoru płyty.
Klient w Naszej firmie zawsze płaci wyłącznie za dany produkt a nie za całą płytę. Odpady z płyty pozostają po naszej stronie.

Co z wycięciami na zlewy czy kuchenki?
Dzięki naszej technologii obróbki kamienia, jesteśmy w stanie wyciąć każdy, zaprojektowany, zlew lub element powierzchni. Zlewy podwieszane (umieszczane pod blatem w sposób maskujący brzegi zlewu) są w pełni wycięte a otwór jest dodatkowo polerowany. Następnie blat jest odwracany i montowany jest zlewozmywak na masie uszczelniającej aby zapobiec przeciekom wody. Dodatkowo wykonywane są wzmocnienia blatów w miejscach narażonych na pęknięcie aby zapobiec uszkodzeniom podczas transportu, instalacji i użytkowaniu blatów.

Czy mogę ciąć i kroić na moim granitowym blacie?
Owszem, można kroić na blatach z granitu wyłącznie ostrzem noża a nigdy jego końcem. Do tłuczenia czy siekania zawsze używaj narzędzi drewnianych. Wykonuj te czynności w miejscach pełnych blatów a nie w miejscach wyciętych otworów.

Czy można uszkodzić granitowy blat?
Jak każda twarda powierzchnia, granit może być uszkodzony przez bardzo mocne uderzenie metalowym narzędziem. Ze względu na swą krystaliczną strukturę, granit może ukruszyć się w wyniku uderzenia twardym i ostrym przedmiotem.

Czy można położyć gorące garnki na blacie z kamienia?
Tak. Wysoka temperatura garnków, patelni lub gorących substancji, w normalnych domowych warunkach, nie spowoduje w żadnym stopniu uszkodzenia blatu. Kamień przyjmuje temperatury do 600 stopni Celsjusza. 

Na powierzchni kamienia są otworki, czy takie same będą na moim blacie?
Granit czy marmur, mając krystaliczną strukturę, zawsze ma maleńkie otworki - przestrzenie między kryształkami różnych minerałów lub żyłkami przy marmurze. Na dużym fragmencie są one niewidoczne - powierzchnia jest wypolerowana i przypomina lustro. Kamień może mieć również naturalne rysy, które nie wynikają z niedoskonałości struktury, ale z olbrzymich temperatur i ciśnienia które uformowały kamień wieki temu. Te cechy dodają uroku temu naturalnemu kamieniowi i nie ujmują mu trwałości czy funkcjonalności. W końcu wytwór natury nie może wyglądać jak produkt stworzony przez człowieka.

Jak należy czyścić granit?
Polerowany granit jest niezwykle wytrzymałym kamieniem, dużo wytrzymalszym od marmuru. W przeszłości stosowany był m.in. do pokrycia zewnętrznych elewacji budynków, ścian czy podłóg w ruchliwych miejscach. Granit jest odporny na wysokie i niskie temperatury; w 95-98% jest również odporny na plamy i odbarwienia (pokrywamy go dodatkowo impregnatem, co gwarantuje trwałe piękno). Polerowany granit należy czyścić podobnie jak polerowany marmur używając łagodnych, biodegradowalnych, bezzapachowych, nie zawierających fosforanów płynów do mycia. Następnie blat należy dokładnie spłukać i osuszyć flanelową szmatką lub irchą. Wszzelkie sprawdzone preparaty posiada sklep internetowy do-kamienia.pl.

Czy granit można zaplamić lub odbarwić?
W zasadzie nie. Choć wszystkie rodzaje kamienia są w pewnym stopniu porowate, pory granitu są bardzo niewielkie. Większość kolorów nigdy nie zmienia się pod wpływem wilgoci; niektóre mogą nieznacznie się zmienić po pewnym czasie, np. jeśli zostawimy na blacie kałużę wody na 30 minut, po jej wytarciu niektóre kolory mogą okazać się ciemniejsze. Nasz granit jest impregnowany przed i po montażu.
Czy marmur można stosować na posadzki lub schody?
Tak można. Lecz wyłącznie wewnątrz pomieszczeń, ponieważ w naszych warunkach atmosferycznych może ulegać powolnemu niszczeniu.

Czy blat może być półokrągły? Czy można wyciąć w nim otwór?
Wykonujemy blaty okrągłe, po łukach oraz wycinamy otwory o różnej wielkości oraz kształcie. Na podstawie rysunków i wedle życzenia klienta.

Czy marmur nie pęknie jak zastosujemy go na obudowę do kominka ?
Jeżeli kominek będzie prawidłowo wykonany nie należy się obawiać popękania marmuru. 

Czy konglomerat nadaje się na blaty kuchenne ?
Tak, ale jedynie kwarcowy. Nie nadają się natomiast konglomeraty na bazie marmuru.

Co się stanie jeżeli upuszczę na blat kamienny szklankę lub talerz ?
Z blatem nie stanie się nic - jednak stracimy szklankę lub talerz. Aby uszkodzić blat kamienny należałoby upuścić coś naprawdę ciężkiego lub metalowego.

Jestem na etapie projektowania kuchni i planuję instalacje blatu z granitu - czy potrzebne są specjalnie wzmocnione szafki ?
Ogólnie nie ma takiej potrzeby. Jednak wzmocnienia mebli w postaci pełnych korpusów jest wskazane. Wzmocni skrzynie mebli powoduje stabilność blatów na meblach.

Czy można wykonać blat pogrubiony, np. 6 cm, bez widocznych łączeń?
Tak, jest możliwość wykonania w taki sposób pogrubionego blatu. Polega ono na łączeniu dwóch elementów kamiennych pod kątem 45 stopni. Łączenie odbywa się za pomocą żywicy poliestrowej na krawędzi blatu, przez co jest niewidoczne. Należy pamiętać o tym, aby fronty mebli były obniżone o szerokość pogrubionego blatu. 

Czy posadzkę można montować bez fug ?
Tak, potrzebne są wtedy płytki - bez fazy. Liczyć się jednak trzeba z tym, że łączenie zawsze będzie widoczne (będzie minimalne, ale widoczne).

Na co montować parapety ?
Najczęściej stosowanymi materiałami do montażu parapetów są: 
- pianka montażowa niskorozprężalna 
- zaprawa klejowa elastyczna biała (do jasnych parapetów marmurowych i konglomeratowych) lub szara (granity i ciemne marmury)

Jaka powinna być odległość między końcem blatu a początkiem otworu w blacie ?
Minimalna odległość wynosi 5 cm jednak należy wówczas zastosować wzmocnienie blatu - tzw. Zbrojenie co zwiększa koszty wykonania blatów ale daje pewność trwałego użytkowania blatów. 

Na powierzchni mojej próbki granitu są otworki, czy takie same będą na moim blacie?
Granit, mając krystaliczną strukturę, zawsze ma maleńkie otworki - przestrzenie między kryształkami różnych minerałów. Na dużym fragmencie są one niewidoczne - powierzchnia jest wypolerowana i przypomina lustro. Granit może mieć również naturalne rysy, mikropęknięcia i przebarwienia, które nie wynikają z niedoskonałości struktury, ale z olbrzymich temperatur i ciśnienia które uformowały kamień wieki temu. Te cechy dodają uroku temu naturalnemu kamieniowi i nie ujmują mu trwałości czy funkcjonalności. Nie jest to wadą materiału, tylko dowodem autentyczności i naturalności. W końcu wytwór natury nie może wyglądać jak produkt stworzony przez człowieka.

Czy sa inne materiały na blaty kuchenne niż granit?
 Tak posiadamy również inne materiały dedykowane na blaty jak naturalny kwarcyt lub spieki kwarcowe a także Dekton. Są to materiały twarde i zamknięte strukturą a to oznacza że chłonność ich jest bliska zeru.

Jaki blat kuchenny wybrać?
Wiosna to pora roku gdy wyjątkowo intensywnie zaczynamy się zastanawiać nad zmianami w naszych domach i mieszkaniach. Sercem każdego wnętrza jest jak wiadomo kuchnia dlatego zwykle koncentrujemy uwagę właśnie tam. Jeśli nie zabieramy się od razu za remont całego domu to najważniejsze aby nowy wystrój kuchni komponował się z posiadanym sprzętem AGD oraz możliwie resztą domu. Kuchnia to przede wszystkim miejsce pracy gdzie z ogromnym pietyzmem lub w zwyczajnym pośpiechu przygotowujemy codzienne porcje energii w postaci posiłków. Dlatego tak ważne jest użycie materiałów z których łatwo usunąć pozostałości po kuchennych pracach. Przy zwyczajnym korzystaniu najwięcej czynności odbywa się oczywiście na blacie kuchennym dlatego skupimy się właśnie na tym elemencie.
 
Rodzaje blatów kuchennych.
Zwolennicy blatów kuchennych z laminatów jako podstawowe atuty przedstawią niską cenę oraz szeroki wachlarz wzorów do wyboru. Niestety te argumenty nie są wystarczająco mocne podobnie jaki i ten materiał. Blaty laminowane niestety bardzo łatwo zarysować, źle także reagują na gorące naczynia oraz wilgoć. Co najgorsze to ten rodzaj blatu kuchennego nie da się naprawić w żaden sposób i w takim wypadku należy kupić nowy. Jako nowoczesne i awangardowe postrzegane są blaty kuchenne ze szkła tyle że i w tym przypadku bardzo łatwo o zarysowanie. Użytkownicy wskazują również na smugi, na tych blatach widać wszystkie nieczystości i wymagają one ciągłego czyszczenia. Entuzjaści drewna wskażą ciepły i naturalny wygląd oraz fakt że na tym blacie kuchennym nie niszczą się noże. Jednak blat kuchenny z drewna również nie jest odporny na wysoką temperaturę a ewentualne uderzenia zostawiają wgłębienia. Co raz częściej stosuje się rozwiązania z tzw kamienia syntetycznego. Blaty z konglomeratu bo tak zwykło się nazywać tę imitację kamienia w kuchni - charakteryzują się wytrzymałością i odpornością na zarysowania, kwasy, zasady czy temperaturę. Ich ciężar jest nieco mniejszy niż naturalnego kamienia ze względu na skład konglomeratu w który wchodzą m.in: kruszywo kamienne kwarcogranitowe, marmurowe, aglomarmurowe oraz żywice akrylowe lub poliestrowe. Ustępują blatom z kamienia naturalnego pod względem niewielkiej zmienności wzorów, często im także brak naturalnego uroku przez dość powtarzalne motywy. Podobne zalety mają blaty kompozytowe, które są mieszanką żywic ekspozydowo-akrylowych i zmielonych minerałów. Bardzo często stosuje się to rozwiązanie łącząc blaty bezpośrednio ze zlewem przygotowując blat na wymiar. 
 
Blaty Kamienne
Odporne, wyjątkowo efektowne, klasyczne i ponadczasowe. Najczęściej spotykane są blaty kamienne granitowe oraz marmurowe. Zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu będzie blat granitowy ponieważ w odróżnieniu do marmuru jest zupełnie niewrażliwy na typowe kwasy spotykane w kuchni (zawarte w occie czy sokach z owoców cytrusowych). Blaty kuchenne z granitu mogą być przygotowane w wersji matowej ale też błyszczącej w wielu opcjach kolorystycznych. Jedyną wadą kamiennych blatów kuchennych jest cena ale jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie to możemy być pewni jakości i trwałości na lata użytkowania. Aby odpowiednio zabezpieczyć nasz kamień by jak najdłużej wyglądał imponująco i spełniał swoją funkcję w kuchni zapraszamy do kontaktu. Pomożemy wybrać optymalną opcję i dobrać do tego najlepsze impregnaty oraz chemię kamieniarską.  
 
 
 
KAMIENIARSTWO NAGROBKOWE 
 
Z czego wykonać nagrobek z granitu czy marmuru?
Nagrobki wykonuje się wyłącznie z granitu. stosowania Jest to materiał znacznie twardszy od marmuru oraz odporny na nasze warunki klimatyczne. Marmur jest materiałem miękkim nie nadającym na zewnątrz.

Jakie dokumenty powinien mieć przy sobie klient podczas podpisywania umowy na kupno nagrobka?
Podczas podpisywania umowy klient musi mieć przy sobie dowód osobisty, dane osoby zmarłej (imię, nazwisko, data urodzenia i zgonu).  Musi również znać adres cmentarza i numer pola, na którym nasz zakład ma wykonać nagrobek. Trzeba również przygotować zaliczkę w wysokości przynajmniej 15% wartości zamawianego nagrobka. Kluczową sprawą jest znajomość wymiarów zamawianego nagrobka (chodzi tu o długość i szerokość spodu).  Jeżeli nie będą potrafili Państwo sami zwymiarować nagrobka, chętnie służymy pomocą.

Czy jest możliwy zakup nagrobka na raty?
Oczywiście istnieje możliwość zakupu nagrobka na raty. Rat udzielamy poprzez Żagiel raty. O zamiarze zakupu nagrobka na raty proszę poinformować nas telefonicznie przynajmniej jeden dzień przed wizytą w naszym punkcie sprzedaży. Podczas podpisywania umowy ratalnej, muszą mieć Państwo przy sobie dwa dokumenty ze zdjęciem, oraz zaświadczenie o zarobkach. Informacji o przyznaniu kredytu udzielamy w przeciągu 30 minut.

Dlaczego Polskie granity są prawie o połowę tańsze od zagranicznych?
Polskie granity są tańsze z tego względu, że nie musimy ich sprowadzać z bardzo daleka. Pochodzą one zazwyczaj z kamieniołomów w Strzegomiu, Strzeblowie, Zimniku czy Strzelinie. Kolorowe granity natomiast, zazwyczaj pochodzą ze Skandynawii, Ameryki Pn i Płd oraz Afryki. Co za tym idzie, koszt transportu granitów z Polski, nie jest tak wysoki jak sprowadzenie granitów z innych kontynentów. Poza tym przy zagranicznych granitach duże znaczenie mają też ceny obowiązujące w kraju, z którego pochodzą. Aby zagraniczny granit dotarł do Polski, musi dotzrec do nas oraz przejśc procedury celno-podatkowe.Dlatego nie zawsze drogi granit znaczy lepszy. Nasze krajowe granity są naprawdę bardzo dobre. Jedyna ich wada to to, że są tylko w odzieniu beżowym i popielatym, więc jeżeli ktoś poszukuje granitu kolorowego, zmuszony jest wybrać droższy kamień zagraniczny.

Czy montują Państwo nagrobki w innych rejonach Polski?
Oczywiście istnieje taka możliwość. Umowę należy podpisać w naszej firmie lub za pomocą poczty mailowej lub tradycyjnej. Koszt transportu nagrobka pokrywa zamawiający.

Czy na wszystkich cmentarzach opłata za montaż nagrobka jest taka sama i czy klient sam musi załatwiać zezwolenie na montaż?
Klient jest zobowiązany do załatwienia wszelkich formalności związanych z wykonaniem nagrobka tj: opłata za wykonanie nagrobka, miejsce na którym ma być wykonany nagrobek oraz możliwość wjazdu na cmentarz. 
Jeśli chodzi o wysokości opłat na poszczególnych cmentarzach to jest ona zróżnicowana i trzeba samemu dopilnować wniesienia opłat.
Na niektórych cmentarzach nie jest pobierana żadna opłata. Trzeba uprzedziż osoby zarządzające o fakcie przystąpienia do prac przez Naszą firmę.

Czy litery mosiężne są lepsze niż piaskowane?
Naszym klientom proponujemy zarówno litery mosiężne, jak i piaskowane. Litery te różnią się sposobem ich wykonania. Litery mosiężne mocuje się poprzez nawiercenie otworów i mocowanie ich na kleju. Litery piaskowane wykonywane są za pomocą piaskarki, czyli piasku uderzającego pod ciśnieniem w granit. Powstałe w ten sposób litery są w środku płaskie i można zastosować dowolny rodzaj czcionki. Jeśli chodzi o trwałość liter, piaskowane charakteryzują się bardzo wysoką trwałością. Natomiast mosiężne z czasem tracą swój blask i lekko ciemnieją. Koszt liter mosiężnych jest dwukrotnie wyższy od liter piaskowanych.

Podczas deszczu "znikają" napisy na płycie napisowej?
Dzieje się tak przeważnie na ciemnych granitach.
Surowy kamień przeważnie jest barwy białej, dopiero podczas szlifowania wydobywany jest jego naturalny kolor i blask.
Kute litery są widoczne właśnie dzięki temu, że pod wpływem dłuta czy piaskarki zdzierany jest poler i widać surowy kamień w postaci jasnej litery. Podczas deszczu kamień nasiąka wodą i litery przez chwilę, zanim nie wyschną są mniej widoczne. Aby litery "nie znikały", można je posrebrzyć lub wyzłocić. Wtedy nawet podczas deszczu będą widoczne. Niestety niesie to za sobą pewne niedogodności. 


Czy nagrobek będzie się przechylał po następnym pochówku?
Nie będzie sie przechylał. Nasza firma wykonuje fundamenty na tzw. Palach które zapobiegają przechylaniu się. Głębokośc pali to 110 cm a szerokość 25 cm. Zbrojony fundament spoczywa na tych słupach betonowych zapobiegając podnoszeniu przez mróz oaz przechylaniu sie po pochówkach.

Czy fundament wytrzyma ciężki kamienny nagrobek?
Wykonujemy fundamenty pod nagrobki i grobowce z betonu B-20 z cementu CEM-I, zbrojonego drutem żebrowym 10mm. Wszystkie materiały używane do wykonywania fundamentów są pierwszojakościowe. Nie użyawmy materiałów z tzw. Odzysku lub drugogatunkowych. 

Wszystkie nasze usługi potwierdzamy długoletnia gwarancja na piśmie.

Czy wykonujecie piwnice pochówkowe?
Tak. Wykonujemy piwnice pochówkowe jedno i wieloosobowe. Piwnice wykonujemy wyłącznie betonowane na miejscu, żelbetowe z betonu B-20 i siatki zbrojeniowej spawanej z drutu żebrowego 10 mm. Nasze piwnice charakteryzują sie dużą wytrzymałością oraz niskim przesiąkaniem wody gruntowej poprzez zastosowanie dodatków przeciwwilgociowych do betonu.

Czy można wykonać nagrobek wg. Własnego wzoru?
Tak oczywiście. Jesteśmy w stanie wykonać nawet najbardziej wymagający wzór nagrobka. Ustalamy z klientem każdy detal wykonania elementów.

Dla nas najważniejsze jest zadowolenie klienta.

Czy wasza firma przyjeżdża na cmentarz na pomiar nagrobka?
Przyjeżdżamy na właściwe miejsce wykonania nagrobka aby pomierzyć i wycenić prace. Jesteśmy w stanie doradzić tak aby ostateczne rozwiązanie było jak najlepsze dla klienta.

Przyjazd nasz jest bezpłatny i niezobowiązujący żadnej ze stron.

Czy muszę dopilnować budowy nagrobka?
Nie jest koniecznością aby zleceniodawca pilnował wykonywania prac. Świadczymy swoje usługi z pełną odpowiedzialnością i rzetelnością. Zajmujemy sie budową od podstaw do odbioru nagrobka. Oczywiście jesteśmy w stałym kontakcie z klientem i informujemy o postępach w wykonaniu zlecenia. 

Dlaczego wazon na kwiaty rozmarza w zimie?
Czasami bywa że zimą wazony pękają. Nasza firma stosuje sprawdzony sposób na ten problem, który daje 99 % pewności, że wazon nie pęknie.

Czy rozlany wosk na nagrobku można usunąć?
Tak jest sprawdzony sposób na usunięcie wosku z nagrobka. Posiadamy środek który usunie w całości rozlany wosk. Jest to proces złożony ale skuteczny. Zapytaj o niego w siedzibie firmy w Zaczerniu.

Aby zapobiec wchłonięciu wosku w nagrobek należy stosować impregnację granitu.

Na powierzchni mojego nagrobka są otworki i małe pęknięcia, czy takie zjawisko jest naturalne czy to jest wada?
Granit, mając krystaliczną strukturę, zawsze ma maleńkie otworki, mikropęknięcia i nierówne użylenia - przestrzenie między kryształkami różnych minerałów. Na dużym fragmencie są one niewidoczne - powierzchnia jest wypolerowana i przypomina lustro. Nie jest to wadą pod warunkiem że nie jest to pęknięcie (sztych). Granit może mieć również naturalne rysy, które nie wynikają z niedoskonałości struktury, ale z olbrzymich temperatur i ciśnienia które uformowały kamień wieki temu. Te cechy dodają uroku temu naturalnemu kamieniowi i nie ujmują mu trwałości czy funkcjonalności. W końcu wytwór natury nie może wyglądać jak produkt stworzony przez człowieka.
 
Czy wasza firma jest w stanie pokazać lub naszkicować wybrany przez klienta nagrobek?
Tak oczywiście jako firma pozytywnie nastawiona do klienta wprowadziliśmy projektowanie nagrobków, gdzie każdy z naszych klientów ma możłiwość nieodpłatnego zaprojektowania wybranego nagrobka oraz dokonania weryfikacji jeszcze przed wykonaniem. Taka możliwość daje klientowi pewność ze zamówiony nagrobek będzie wykonany tak jak sobie tego życzymy. Nie ma wówczas obaw że wykonany nagrobek nie będzie odpowiadał naszym wymaganiom lub po prostu nie będzie się podobał.
 

Gdzie zamówić nagrobek aby uniknąć reklamacji i wadliwego wykonania?
Proponujemy aby zamawiać usługę wykonania nagrobka oraz kamieniarską w firmie o długoletnim stażu na rynku gdzie w większości takie firmy są firmami rodzinnymi i dbają o swój wizerunek na rynku lokalnym a także o jakość wykonywanych prac. Również firmy działające rzetelnie na rynku spisują z klientem umowę pisemną gdzie klient ma wówczas podstawę prawną i zabezpieczenie solidnego i prawidłowego wykonania zamówienia. Radzilibyśmy unikać zamawiania nagrobków oraz wszelkich usług kamieniarskich w firmach o krótkim stażu, w firmach nie posiadających własnego zakładu produkcyjnego lub w firmach tzw. wystawowych przy cmentarzach. Firmy takie niejednokrotnie udowadniały że nie są słowne i rzetelne w swoich działaniach. Zdarzały się również przypadki utraty wcześniej wpłacanych zaliczek przed czym przestrzegamy.
 

Nagrobki i pomniki – jaki kamień wybrać
Kamień, z którego powinien być wykonany nagrobek, musi być nie tylko estetyczny, ale również prosty w utrzymaniu czystości. Do produkcji nagrobków najczęściej wykorzystuje się następujące rodzaje kamieni: marmur, granit i piaskowiec. Każdy z tych kamieni ma inne właściwości i dlatego inaczej trzeba o niego dbać.

Piękny marmur na nagrobek
Gdy myślimy o nagrobkach najczęściej pierwszym rodzajem kamienia, który nasuwa nam się na myśl jest marmur. Niestety, w naszym klimacie jest to kamień absolutnie niepraktyczny, ponieważ jest to skała wapienna, więc w kontakcie z wodą lub mrozem może szybko ulec korozji. Niestety nawet najbardziej staranna opieka może okazać się niewystarczająca w kontakcie z kwaśnymi deszczami. Na taki nagrobek można się zdecydować wówczas, gdy jesteśmy w stanie zapewnić odizolowane warunki. Choć marmur uważany jest za materiał ekskluzywny, to jednak trzeba poświęcić mu znacznie więcej uwagi i staranności w czyszczeniu.

Pielęgnacja pomnika lub nagrobka z marmuru należy zacząć od zmiecenia liści, kurzu i gałęzi szczotką o delikatnym włosiu. Gruba szczotka mogłaby uszkodzić delikatną powierzchnię miękkiego marmuru. Następnie trzeba polać go czystą wodą lub wodą z dodatkiem niewielkiej ilości czystego spirytusu. Woda powinna być ciepła. Na koniec nagrobek trzeba przetrzeć miękką szmatą – może być wykonana ze skórzanej irchy. Ważne, by unikać smug. Zaschnięty brud należy wcześniej namoczyć i próbować usunąć go po 20-30 minutach za pomocą gąbki, miękkiej szczotki lub łopatki z miękkiego drewna. Jeśli zdecydujemy się na specjalistyczne środki, trzeba pamiętać, by nie używać ich częściej niż co dwa lata. Marmur powinien być odpowiednio impregnowany – najlepiej, by środki przeznaczone do tego celu miały w swoim składzie wosk.

Granit – najbardziej sprawdzony na nagrobki

Jednym z najbardziej popularnych kamieni, z których w ostatnim czasie wykonywane są nagrobki, jest granit. W Polsce wydobywa się go w Tatrach i Karkonoszach, więc istnieje łatwy do niego dostęp. To materiał bardzo twardy, a jednocześnie łupliwy, więc można mu nadać wyjątkowego kształtu. Granit można łączyć z innymi kamieniami, dzięki czemu powstają niepowtarzalne wzory, które będą zachwycać przez wiele lat. Granit to materiał o wysokiej odporności na ścieranie i zarysowania. Granit wyróżnia się także dużą paletą barw – znaleźć tu można kolory od szarości i żółcie, przez róże, czerwienie, aż po barwę niebieską, zieloną, brązową i czarną. Niestety polskie warunki atmosferyczne i częste opady deszczu i śniegu powodują, że kamień może matowieć i tracić swój blask. 

Jak dbać o ten rodzaj kamienia? Jest on znacznie prostszy w utrzymaniu czystości niż marmur. W przypadku tego kamienia najważniejsza jest regularność. Granit powinien być czyszczony przynajmniej raz w miesiącu, a zwłaszcza po intensywnych opadach. Specjaliści zalecają, by do czyszczenia używać czystej, ciepłej wody z octem oraz miękkiej gąbki lub szczotki. Jeśli mamy do czynienia z zaschniętymi plamami, wówczas możemy spróbować zetrzeć go szorakiem – trzeba jednak uważać, by nie porysować delikatnej powierzchni. 

Można również zdecydować się na użycie środków specjalistycznych. Trzeba jednak wcześniej zrobić próbę, czy produkt jest bezpieczny i nie zostawia śladów. W przypadku, gdy nagrobek porasta mech, należy go najpierw usunąć i spryskać to newralgiczne miejsce specjalnym środkiem – po kilku dniach należy to miejsce przetrzeć szczotką i spłukać wodą.

Może coś egzotycznego?

Coraz modniejsze stają się również nagrobki chińskie lub indyjskie. Są one wykonywane z kamieni o wysokiej jakości – czasami znacznie wyższej niż produkty krajowe. Są one znacznie tańsze, więc mogą okazać dużo lepszym rozwiązaniem. Nie jest to jednak produkt rodzimy, więc dobrze jest wcześniej sprawdzić, czy producent sprowadza nagrobki z pewnych źródeł. 

Bez względu na to, na jaki kamień na nagrobek się zdecydujemy, warto zapytać o jego właściwości i sposób czyszczenia. Są to najważniejsze kryteria wyboru.